חמש מלכודות פסיכולוגיות שכל סוחר חייב להכיר

מאת דניאל כראדי

אתגרים רבים אורבים לסוחר המתחיל בעולם המסחר. מידע מוטעה, הבטחות שווא וסיכונים פיננסים הם רק חלק מהאיומים בשוק ההון. אך ברגע שאנו מודעים לאיומים אלה, אנו יודעים להגן על עצמנו מפניהן.
עם זאת, הסיכונים הגדולים ביותר איתם אנו מתמודדים כסוחרים מגיעים מבפנים. עוד לפני התבניות הטכניות ותצורת הנרות היפנים, קיימים איומים פסיכולוגים, כאלה שמשפיעים על כל אחד ואחת בתהליך קבלת ההחלטות ועלולים לגרום לקבלת החלטות שגויה. במסחר, הדבר מתבטא בהפסדים רבים והזדמנויות שמתפספסות. קל להאשים את השוק עצמו בנושא, אך אנו אלה שהתברכנו במוח חופשי לקבל החלטות בעצמנו.

הטיית חשיפה

הטיית חשיפה היא כאשר אנו מגבשים דעה המבוססת על מקורות המידע האחרונים אליהם נחשפנו, מבלי לבדוק את אמינותן ונכונותן. הדבר גורם לקבלת החלטות שנתפסות כנכונות וראציונלאית בעיני הסוחר על אף שהן מבוססות על איסוף מידע שהוא לא נכון. רק בגלל שמישהו אומר משהו לא הופך אותו לנכון.  מאחר וקיים עודף מידי ברחבי האינטרנט – אנחנו תמיד נהיה חשופים אליו. אך סוחרים נוטים לחשוב שעוד ועוד מידע יעזור להם לגבש החלטה באופן אפקטיבי. זוהי הטיית החשיפה. שום דבר לא מבטיח שעוד ועוד מידע יהפוך אותך לסוחר טוב יותר.

הטיית אישור

הטיית אישור היא הנטייה לחפש, לפרש, להעדיף ולאשר מידע, באופן שמתאים לאמונות או השערות תוך חוסר תשומת לב פרופורציונאלית לעובדות ומידע שתומך באפשרויות חלופיות. במילים אחרות, הטיית אישור היא הנטייה של סוחרים להסיק מסקנות בשלב ראשון, ולאשרר את אותן מסקנות בשלב השני. זו נטייה מושרשת בטבעו של האדם. במקום להקדיש מספר חודשים בבחינה ובדיקה של אמינותה ויכולתה של אסטרטגיה, סוחרים פשוט קופצים פנימה מתוך אמונה שהאסטרטגיה עובדת. הם הגיעו למסקנה לפני שבחנו את העובדות. הם הגיעו לתשובה לפני ששאלו את השאלות המתאימות.
סוחרים צריכים לשמור על ראש פתוח ולבחון את העובדות כאשר אנו נחשפים למשהו חדש. להיות סקפטיים לגבי מה שהם רואים ושומעים ולבחון את הדברים כפי שהם. עליהם למצוא ראיות שיאשרו א יפריכו את דעתם, ולהסיק מכך מסקנות ולא להפך.

בטחון יתר בעסקה

הערכה עצמית היא מרכיב חשוב במסחר. לסוחר מוצלח חייב שיהיה בטחון עצמי. אמונה שכישורים, ידע וניסיון יובילו להצלחה היא דבר חיובי. הבעיה מגיעה כאשר הערכה עצמית זו הופכת למופרזת, והיא מתנתקת מהבנתו ויכולתיו של הסוחר. זה יגרום לו לבצע פעולות חסרות אחריות ולספוג הפסדים גדולים. סיכון בטרייד אחד של סכום הגבוה מהסכום שהוחלט לפי תכנית העבודה היא דרך בה ביטחון יתר חושף את עצמו בשווקים.  כאשר אנו נכנסים לעסקה בטחון יתר אנו מתעלמים מגורמים אחרים שמתנגדים לעסקה. רק כאשר העסקה נגמרת אנו משכילים להבחין באותם גורמים שלפתע חושפים את עצמם על אף שתמיד היו שם.

סוחרים בעלי ביטחון יתר מסרבים להכיר בטעות מתוך גאוותנות. אתם יכולים להיות בעלי בטחון עצמי גם אם אתם מודים שטעיתם עסקה מופסדת.

שנאת הפסד

שנאת הפסד היא מונח מתורת ההחלטות המתייחס לנטייתם החזקה של אנשים להעדיף הימנעות מהפסדים על פני השגת רווחים. שנאת הפסד גורמת לסוחרים לעשות כל דבר אפשרי על מנת להימנע מהפסד ומהכאב שמלווה אותו. מחקרים מראים כי מבחינה פסיכולוגית, עצמתם של הפסדים כפולה מזו של רווחים. דוגמא שכל סוחר מתחיל יכול להצביע עליה הוא הישארות בעסקה מופסדת רק כדי להימנע מלקבל את ההפסד. העניין הוא שהנזק כבר נעשה, ואם לא נטפל בו הוא יהפוך להיות גרוע יותר.

שנאת הפסד עלולה להביא למצב של קבלת החלטות לא ראציונלית וחוסר אוביקטיביות. התמודדות עם קושי זה נעשה ע”י ניהול נכון של הסיכון הכרוך בעסקה וקביעת רמת סיכון נוחה עבור הסוחר.

פרדוקס הבחירה

בחירה היא דבר טוב. אך בחירה מתוך מספר גדול של אפשרויות היא דבר מבלבל. סוחרים מכירים היטב את התחושה. יש כל כך הרבה מניות שמבצעות תנועות גדולות בכל יום. מעבר מאפשרות אחת לאחרת תגרום לשיגעון וחוסר אונים.
אין סיכוי לעמוד בקצב ולתפוס את כולם. “תפסת מרובה לא תפסת”.
הדבר עלול להביא לירידה בביצועים ולבזבוז מיותר של זמן בהפעלת שיקול הדעת כשמנסים לבחור את האפשרות הטובה ביותר. הבחירה בין האפשרויות המרובות גוזלת את הפוקוס מהמסחר עצמו וגורמת לטריידים מפוספסים ופעולות יהירות.
הגבילו את עולם המניות שלכם למספר מוגבל של מניות. קבעו קריטריונים עליהם תסחרו וקבעו מספר מוגבל של מניות בהם תתרכזו ותסחרו במהלך היום או השבוע.

אלו חמשת המלכודות שכל סוחר צריך להיות מודע אליהם. הכרה שלהם היא צעד ראשון בדרך להשתפרות.
הצעד הבא הוא למצוא את הדרכים להתמודד איתם. הצלחה במסחר תלויה רבות במציאת פתרונות להתמודדות עם הקשיים הפסיכולוגיים האלו. קל לשים אצבע מאשימה ולתרץ הפסדים בסיבות כאלה ואחרות.

אך הפסיכולוגיה הפנימית שלנו היא זו שהכשילה אותנו מההתחלה.

נ.ב: אם אתם רוצים להרוויח עוד 2,000 – 3,000 שקל לפחות או אפילו להגיע לעצמאות כלכלית אמיתית – תכנית ההכשרה והליווי שלנו היא בדיוק בשבילכם!צרו קשר

צרו קשר

השאירו כאן פרטים ונחזור אליך בהקדם:

WhatsApp chat רוצה לדבר עם נציג ב