ג’סי ליוורמור, נולד ב1877, הוא מגדולי הסוחרים והספקולנטים בכל הזמנים – הוא הפך לאגדה בוול סטריט בשנים בהם שוק המניות התמוטט.
עוד שוק ההון שינה צורתו במרוצת הזמן, והבורסה שנתה את אופיה במהלך השנים, חוקי המסחר של ג’סי ליוורמור וההנחות העומדות מאחוריהן, עדיין רלוונטיות ותקפות גם נכון להיום.

“There is nothing new in Wall Street. There can’t be because speculation is as old as the hills. Whatever happens in the stock market today has happened before and will happen again.”

הספר “זכרונותיו של סוחר מניות מוול סטריט” שיצא לאור לראשונה ב1923 ע”י אדווין לפבר (בספר הוא מוצג בשם לארי ליבינגסטון) אך התגלה מחדש ע”י סוחרי וול סטריט ב-1980, מתאר את סיפור חייו של “הנער הנועז”, שנולד למשפחת חוואים, ולמד קרוא וכתוב בגיל שלוש וחצי.
ג’סי גילה את עולם המסחר כשהחל לעבוד בהיותו בן 14 ב”פיין וובר”, חברת ברוקראז’. הוא קנה את המניה הראשונה שלו בגיל 15, לאחר שלימד את עצמו לזהות מגמות. את הקניה והמכירה הוא ביצע בעזרת “מכבסות” –שירותי ברוקראז’ אך ללא קניה ומכירה אמיתית של ניירות ערך. שירות הימורים – שמזכיר את זירות המסחר של היום.

עד מהרה התחיל להרוויח ג’סי יותר כסף במכבסות מאשר בעבודתו, והחל לסחור במשרה מלאה. אבל ג’סי תמיד הרוויח – ובעלי המכבסות נידו אותו, אך לא לפני שהספיק להרוויח הון מכובד. הוא המשיך את המסע שלו כשעבר לניו יורק והחל לסחור דרך וברוקראג’ אמיתי, הוא למד לסגל לעצמו את אופי המסחר המתאים לוול סטריט, שהיה שונה ממה שהכיר במכבסות, והתמחה במסחר במניות וסחורות.
לג’סי זכורים בעיקר הרווחים שקטף שמכר מניות בחסר בהתמוטטות השוק בשנת 1907 אז הרוויח מליון דולר ביום אחד, ו100 מיליון דולר בהתמוטטות השוק לאחר יום שלישי השחור ב1929, סכום שמוערך ביותר ממיליארד דולר במונחים של היום. התזה שלו הייתה להגדיל פוזיציה בעסקה מרוויחה – ולחתוך הפסד כמה שיותר מהר בעסקה מפסידה.

טרייד ידוע של ג’סי היה בשנת 1906. באותה תקופה איבד מביטחונו והחליט לצאת לחופשה, אך לא לפני שביצע שורט על חברת Union Pacific . הוא הסביר את השורט כ”דחף פסיכי” שהיה חייב לבצע. חבריו חשבו שהוא השתגע , או שהוא מחזיק במידע פנים, מכיוון שהמחיר המניה לא הפסיק לעלות. הוא חזר העירה, ואז שמע על רעידת האדמה שהתרחשה בסאן פרנסיסקו ורסקה את מניות החברה שמניחה פסי רכבת ברחבי המדינה. הוא הרוויח 250 אלף דולר מהטרייד המשוגע הזה, אך הוא הכה על חטא כשהשוק המשיך בירידות לאחר שכסה את השורט.

אך גס’י ליוורמור לא תמיד הרוויח, וחייו היו מלאים בעליות, מורדות, טרגדיות וסיפורים יוצאי דופן המפרידים בין תקופות של עושר מופלג לחוסר כל. הוא הספיק לפשוט רגל מספר פעמים במהלך חייו, לפעמים החזיר את ההפסדים מיד לאחר מכן ולפעמים לקח לו זמן להתאושש ולצאת מהבוץ. הוא הפסיד את הסכומים שהרוויח בנפילות של השוק. על אף ההפסדים הצורמים, ג’סי מעולם לא האשים אף אחד בהפסדיו מלבד עצמו, וטען שיש שני סיבות שבגללן היה עשוי להפסיד :

1. הוא לא עמד בכללי המסחר שהציב לעצמו.
2. כללי המסחר לא היו מגובשים ובשלים מספיק.

הוא אמר:

“There is nothing like losing all you have in the world for teaching you what not to do , And when you know what not to do in order not to lose money, you begin to learn what to do in order to win”

גדולת הצלחתו לא נבעה רק מהיותו ‘עתידן’ מוצלח. בזמנו, לא היו את האמצעים הטכנולוגיים הזמינים כיום, המאפשרים תצוגה וזכירה של נתוני המחיר מהעבר. ג’סי שמר את מעקביו במחברות וברישומים, ופיתח שיטה בה נהג לסחור על מגמות, שבירות, ופריצות.

יכולתו לפתח שיטת מסחר רווחית שעובדת, שפיתח בעצמו והיה ממושמע לה. ג’סי סחר בעצמו, בעזרת מערכת שהוא עצמו בנה, ולא סחר על הונם של אחרים. הוא טען שהדחף לסחור בכל הזדמנות ולא לעמוד בכללי המסחר המוגדרים שלך הם הגורם העיקרי להפסדים בוול סטריט, בעיקר בגלל שלסוחר הממוצע אין את הכלים ליצר רווח כל יום. הוא דגל בשיטה רווחית שבעזרתה ניתן ליצר הצלחה במסחר באופן תדיר.

“להיות מרושש זו דרך יעילה מאוד להתחנך”. ג’סי טוען שאתה לומד מעט מאוד מהעסקאות המרוויחות שלך בגלל שהן דואגות לעצמן. אלה העסקאות המפסידות שמלמדות את הלקחים שתקפים לנצח. וכל עוד לא תחזרו על אותן טעויות פעמיים, תמיד תזכו לסחור ביום אחר.

יותר מ-70 שנה לאחר מותו, עקרונות המסחר שלו עדיין רלוונטיים לכל אחד שממתעסק במסחר בבורסה:
 1. שום דבר חדש לא קורה בוול סטריט. לא משנה מה יקרה בשוק המניות היום, הוא קרה בעבר והוא יקרה שוב בעתיד.
 2. סחור רק עם כיוון המגמה.
 3. מחיר לעולם אינו גבוהה מידי ללונג או נמוך מידי לשורט.
 4. השמינית הראשונה והשמינית האחרונה של כל תנועה הן המסוכנות ביותר.
 5. אל תנסו לסחור כשאין הזדמנויות ברורות – כסף בוול סטריט לא יכול להיעשות כל יום כל שבוע במהלך השנה.
 6. אל תסמוך על הדעה שלך ודבוק בשיקול דעת עד שהשוק יאשר את דעתך. שווקים לעולם לא טועים – דעת לרוב כן. הסבלנות מובילה אל “הכסף הגדול”.
 7. הכסף הגדול בעסקי הספקולציה מראה רווח במידי ומההתחלה.
 8. אל תיתנו לספקולציה להפוך להשקעה – לעולם אל תחזיקו מניה בתור השקעה בגלל שהיא ירדה.
 9. כל עוד המניה לא עשתה משהו רע , והשוק לא עשה משהו רע, אל תמהרו לקחת רווח.
 10. לעולם אל תקנו מניה רק כי היא בצעה ירידה גדולה מהגבוהה האחרון שלה.
 11. לעולם אל תמכרו מניה כי היא נראית מתומחרת במחיר גבוהה.
 12. אני הופך לקונה מיד כשהמניה עולה לגבוה חדש לאחר שהתנהגה בצורה נורמאלית ובריאה.
 13. לעולם אל תמצעו הפסדים.
 14. לתנועות גדולות לוקח זמן להתפתח.
 15. זה לא בריא להיות סקרנים לגבי כל הסיבות מאחורי תנועת המחיר.
 16. הרבה יותר קל לעקוב אחרי מעט מהרבה.
 17. המובילים של היום לאו דווקא יהיו המובילים של עוד שנתיים.
 18. אל תהפוך לשורי או דובי לגבי השוק רק בגלל שמניה אחת או קבוצת מניות חרגו מהמגמה שלוותה אותן.
 19. הצד האנושי של כל האדם הוא האויב הכי הגדול של הסוחר הממוצע.
 20. מעטים מרוויחים כסף מטיפים. אם היה כסף קל בחוץ, אף אחד לא היה דוחף אותו לכיס שלך.

מתוך כל הלקחים שיש לשוק המניות לתת, ללמד לקבל הפסדים הוא כנראה הקשה מכולם לרוב האנשים. אולי זה הצורך שלנו להיות צודקים, או הסירוב להודות כשאנו טועים, אך הרבה סוחרים מסרבים להודות בטעותם ולמכור מניה בהפסד. ליוורמור מציג זאת כך:
“הפסד לעולם לא מפריע לי לאחר שאני מקבל אותו. אני שוכח אותו בין לילה. אבל להיות טועה, בכך שלא בחרת להודות בהפסד ולקבל אותו, זה מה שגורם נזק אמיתי לשורת הרווחים ולנשמה”.

ב28 לנובמבר 1940, נמצא ג’סי ליוורמור בחדר מלון במנהטן לאחר שירה בראשו. הסוף הטראגי של סיפורו המופלא מזכיר לכולנו שאף אחד אינו מאיתנו אינו חסין מפני עצמו. שנים לאחר מכן הוא חזר לתודעה, וספרו הפך לאחד הספרים החשובים אי פעם הקשורים למסחר בבורסה.

צרו קשר

צרו קשר

השאירו כאן פרטים ונחזור אליך בהקדם:

WhatsApp chat רוצה לדבר עם נציג ב