אם אתם סוחרים כבר זמן מה ולא שמעתם על המושג VSA – בפירוש מאנגלית : ניתוח טווח מחזורי מסחר אולי כדאי להוסיף אותו ללקסיקון שלכם. מדובר בשיטה ישנה שעקרונותיה מנחים סוחרים כבר מאות שנים. אמנם זו שיטה שכוללת ביטויים לא מוכרים כמו ‘נר ללא ביקוש’ או ‘נר ללא לחץ מכירה’ – אך מדובר בכלי שעשוי לעזור לעקוב ולסחור אחרי ה’כסף החכם’ והמניפולטיבי ולקבל תמונה טובה יותר על חוסר האיזון שבים ההיצע והביקוש בשווקים לפני נקיטת עמדה. בסדרת הכתבות הבאה נרחיב לעומק על המושג VSA ,כיצד הוא נוצר ומה העקרונות המנחים שלו וכמו כן, כיצד נוכל להשתמש בו על מנת לשדרג את המסחר שלנו.

הבנה של השיטה תעזור לנו לא רק הלבין ולנתח יותר טוב התנהגות של מחזורי מסחר כהשתקפות לפעילות של שחקנים בשוק – דבר שהרבה סוחרים לא מקדישים לו תשומת לב מספקת, אלא גם כיצד לחבר את המידע עם המידע שמתקבל מהר עצמו והתנהגות המחיר. לפני שנתחיל יש כמה דברים שחייב להגיד – זו שיטה שנשמעת נפלאה אך גם כזו שאינה קלה לשימוש. כמו כל דבר אחר היא דורשת זמן רב של התנסויות ואימונים לפני שתניב תוצאות. עם זאת, ישנם דרכים מגוונות לשימוש בשיטה. ע”י הבנה של השיטה שהקונפסט שלה הוא פשוט ואינטואיטיבי נוכל לשפר את המסחר שלנו.

 

לפני שאנחנו צוללים אל הנושא, עלינו להניח יסודות שהם הבסיס לשיטה.

 

אז בראש ובראשונה עלינו להבין מה המשמעות של ‘כסף חכם’ –

כינוי שניתן להון שנמצא בשליטה ע”י גופים גדולים וסוחרים מקצוענים : גופים מוסדיים, אנשי פנים וכאלה שמיודעים טוב יותר. התפיסה היא שהכסף החכם בשוק המניות מושקע ע”י אנשים שיש בידם הבנה עמוקה יותר של השווקים. אם כך, לכסף החכם יש סיכוי גבוה יותר להשיג תוצאות מוצלחות יותר מלסוחרים והמשקיעים הממוצעים שנמצאים בשוק.

 

ההבדל בין הכסף החכם לשאר השחקנים בשוק

הכסף החכם הוא זה שאחראי על מרבית הטרנדים בשוק. הכסף החכם שמורכב מסוחרים מקצוענים פועל בארבעה שלבים כדי לגרום למניפולציות בשווקים.  בשלב הראשון אוסף את הסחורה במחירים סיטונאיים , בתוך שלב הנקרא שלב האיסוף. בסוף שלב האיסוף מתחילה מגמת העליה – זהו השלב השני. בשלב השלישי הכסף החכם מתחיל להיפטר מהסחורה שלו בחמירים קמעונאיים בעוד כסף לא חכם נכנס וקונה פוזיציות חדשות במחירים גבוהים. מאחר שהכסף החכם כבר אינו תומך במניה מתחיל השלב הרביעי – שלב הירידה. לעתים ניתן לזהות כסף חכם ע”י נרות בעלי טווח מסחר גבוה ומחזור מסחר גבוה – מבלי נתונים או חדשות שפורסמו ו’מצדיקים’ את הפעילות. אזכיר שאנחנו נרצה לזהות את הכסף החכם ולעקוב אחריו – אין לנו את היכולת לפעול בדיוק כמו הכסף החכם. בנוסף, לא ניתן לזהות את ההטיה של הכסף החכם רק בנר אחד או 2.השוק צריך להיות מנותח מפרספקטיבה ארוכה יותר, כדי לקבוע האם אותם פעילים כבדים אוספים, מפזרים או קונים תחתיות. כמו כן, את איתותי הביקוש וההיצע יש לנתח ביחד ולא בנפרד כדי לקבוע את ההטיה בשווקים. בנוסף יש לנתח את המגמה עצמה מאחר ואותו איתות הוא בעל משמעות שונה בשוק שנע בטווח מסוים ומדשדש אל מול שוק מגמתי.

 

נשמע קל עד עכשיו? אז זה לא. בהרבה מקרים נתקשה להבין האם מדובר באזור של היצע או ביקושים ולראיה – שלב איסוף או פיזור של סחורה. כמו כן, תבניות מחיר בשלב האיסוף עשויות להראות כמו תבניות פריצה ושבירה ולהטעות עוד יותר.

נחזור שוב לשלבים במחזור החיים של המניה אותם אנו כבר מכירים 

 

  • שלב ראשון – שלב האיסוף. מתאפיין באטיות וחסיון תוך העמסת פוזיציות באזורים של ‘חוסר וודאות’ ומחזורי מסחר שלא תופסים את תשומת הלב אך גם אם הם גבוהים מהממוצע  הם מגיעים עם נרות בעלי טווח מסחר צר. בדרך כלל אורך מספר שבועות ואף חודשים. זהו השלב שבו הכסף החכם קונה במחירים סיטונאיים בעוד הסוחרים הלא מיומנים מתרחקים.
  • שלב שני – שלב העלייה – רצף של שיאים ושפלים עולים. שלב מהיר כאשר המחיר עולה במחזורים נמוכים תוך סדרה של תיקונים ופריצת התנגדויות ומחסור של מוכרים
  • שלב שלישי – שלב הפיזור. השלב שבו השחקנים הגדולים מממשים פוזיציות באיטיות ובחסיון כמו בשלב האיסוף. שלב אחרון של לקיחת הרווח ולפעמים ניתן לזהות ע”י פסגה קליימטית (פיק). זהו השלב שבו הכסף הכם מוכר במחירים קמעונאיים ומנזיל את הפוזיציות כאשר סוחרים לא מיומנים קונים.
  • שלב רביעי – שלב הירידה. מחסור של קונים מאחר והסוחרים המקצוענים כבר סגרו את הפוזיציות שלהם והסוחרים הלא מקצוענים כבר קנו בשלב הפיזור. מהיר מאוד ומתאפיין בפאניקה תוך מחסור בביקוש והיצע יתר כאשר הסוחרים הלא מיומנים סוגרים פוזיציות בהפסד.

 

 

 

בסיס ה-VSA

 

ה-VSA קיבל את שורשיו ע”י שניים מהשמות הכי גדולים אי פעם בעולם המסחר – ג’סי ליוורמור וריצ’ארד וויקאוף לפני כמאה שנה. בעוד ג’סי ליוורמור לא העביר שיטות מסחר קונקרטיות (הוא היה סוחר טהור – הרבה יותר מאשר מחנך, כך גם בספריו) ריצ’ארד וויקאוף הגדיר את השלבים בהם מניה יכולה להימצא – איסוף, עליה, פיזור וירידה ופעל לפיהם כמו גם עקרונות מנחים אחרים שהיוו את הבסיס לשיטה. וויקאוף קבע כי ניתוח של המחיר, המחזור והזמן מספק תמונה של ההיצע והביקוש ע”י הכסף החכם. הוא הרוויח הון מהעקרונות שלו. אף אחד מהשניים לא השתמש במושג VSA במסחר שלו, אך היה זה טום וויליאמס שהגדיר את השיטה על בסיס הרעיונות שלי שני הסוחרים הגדולים האלה.

 

חשיבות המחזור

 

אחד מעקרונותיו המנחים של ריצארד וויקאוף הוא סיבה ותוצאה – הסיבה מוסברת ע”י חוסר האיזון שנוצר ע”י הפעילות של הכסף החכם בשוק ומופיע בצורת מחזור המסחר. התוצאה היא תנועת המחיר.כמו כן ניתן להסביר את פעולת האיסוף כסיבה שהתוצאה שלה היא מגמת העליה. חשבו על מחזור מסחר כאל תדירות הפעילות בכל נר בנפרד. אם הפעילות רבה באותו נר, ניתן להבחין בצורה אובייקטיבית בכך שקיימת מעורבות של שחקנים כבדים ומקצוענים. אם הפעילות נמוכה אותם שחקנים נסוגים מלבצע פעילות כלשהי. לכל תרחיש אם כן יכולות להיות השלכות על המאזן שבין ההיצע לביקוש ועוזר לסייע בבחירת הכיוון של הנייר בטווח הקצר או הבינוני.

 

אז מה זה Volume Spread Analysis ?

VSA היא מתודולגיה המנסה לנתח את הסיבה לתנועת המחיר באמצעות ניתוח מחזור המסחר המלווה את טווח המסחר ומחיר הסגירה שלו. כמו כל שיטה לניתוח טכני היא תקפה על כל מוצר פיננסי ובכל אינטרוול זמן. חוסר האיזון בין ההיצע לביקוש נוצר ע”י אותם שחקנים מקצוענים – ‘הכסף החכם’. אתם מקצוענים קיימים בכל תחום, בכל שוק ובכל עסק. הקונספט מאוד פשוט – באמצעות שימוש וניתוח בפרמטרים של ה-VSA נוכל להבחין בין פעילות והתמקמות של שחקנים גדולים וכסף חכם וכמו כן – גם חוסר פעילות שלו. כאשר כסף חכם פועל, הוא בדרך כלל משאיר עקבות. כי כאשר כסף חכם פועל – הוא פועל בגדול, והדבר משאיר סימנים בדמות מחזורי מסחר. ניתן לזהות את הפעילות של אותם שחקנים מקצוענים וחשוב מכך, כוונתם האמיתית, כפי שהזכרתי, מאחר והם ישאירו עקבות.

ה-VSA  הוא ניתוח של היחסים שבין מספר פרמטרים :

 

  • מחזור המסחר בנר – המעיד על תדירות העסקאות וגודל הפעילות במסגרת הזמן
  • טווח המסחר של הנר – טווח המחיר לאותו מחזור מסחר טווח המסחר של הנר (ההפרש בין המחיר הגבוה לנמוך)
  • מחיר הסגירה של הנר ביחס לטווח המסחר של הנר

 

 

 

 

 

לסיכום החלק הראשון

 

שיטת VSA היא מתודולוגיה המנסה להציג מתי הכסף החכם נוקט פעולה ומנצל הזדמנות של פערים בהיצע וביקוש בשוק. ע”י ניתוח מחזור המסחר של הנר וטווח המסחר שלו, בנוסף למחיר הסגירה שלו, ניתן לקבל תמונה של הימצאות הכסף החכם בשוק.

 

בכתבה הבאה נעמיק בשיטה ובעקרונות המנחים שלה, נכיר מונחים בסיסיים של השיטה ואת אוצר המילים שלה.

צרו קשר

צרו קשר

השאירו כאן פרטים ונחזור אליך בהקדם:

WhatsApp chat רוצה לדבר עם נציג ב