לבחור מניות כמו פיטר לינץ’

מאת דניאל כראדי

אילו הייתם מכינים רשימה של המשקיעים הגדולים ביותר בעשרות השנים האחרונות, פיטר לינץ’ בוודאי היה מקבל מקום מכובד בראש הרשימה. את הלימודים בקולג’ הוא סיים בשנת 1965 לאחר שלמד היסטוריה, פסיכולוגיה ופילוסופיה והמשיך לבית הספר לעסקים באוניברסיטת פנסילבניה לפני שהתחיל את דרכו בבית ההשקעות פידליטי כאנליסט השקעות. הוא התקדם למשרת מנהל מחלקת המסחר של פידליטי בשנת 1974 ושהה בתפקיד עד שנת 1977, אז הפך למנהל קרן נאמנות קטנה בשם מגלן. בתחילת דרכו כמנהל הקרן, נכסי הקרן היו 20 מיליון דולר. פיטר ניהל את הקרן במהלך 13 שנים, משנת 1977 עד שנת 1990, כאשר הוא מספק תשואה שנתית ממוצעת פנומנאלית של 29.3%, מכה את המדד ב-11 מתוך 13 השנים בהם הוא ניהל את הקרן, והגדיל את נכסי הקרן ל-14 מיליארד דולר – קרן הנאמנות הגדולה בעולם. מאז פרישתו הוא עוסק בעיקר בפילנתרופיה.

פיטר הוציא לאור מספר ספרים, הבולטים שבהם :

* One Up On Wall Street”” – ע”י פיטר לינץ’ וג’ון רוטשילד (1989)
*”Beating The Street” – ע”י פיטר לינץ’ וג’ון רוטשילד (1993)
בספריו הוא מתאר את פילוסופית ההשקעה שלו, העקרונות העומדים מאחוריה ואת הדרך בה הוא בוחן חברה כשהוא נתקל בה.

פיטר מקטלג את עולם המניות לשש קטגוריות, כאשר כל קטגוריה מייצגת את האופי של החברה ומטרת ההשקעה בה:

 Slow Growers

מדובר על חברות בעלות צמיחה איטית בהכנסות, הגבוהה במקצת מהצמיחה הלאומית (GDP – תמ”ג). במניות אלה קיימת צמיחה אך היא איטית ולא משמעותית, וזאת מכיוון שהחברה הגיע לקצה היכולת שלה להתרחב. חברות אלה מספקות דיבידנד רחב , נדיב ויצב, מאחר שלחברה אין אלטרנטיבות יותר טובות לשימוש ברווחים. דוגמא: שירותים ציבוריים (Utilities)

Stalwarts

מדובר בחברות חזקות בעלות שווי שוק גבוהה, המספקות קצב צמיחה שנתי גבוהה יותר, של מעל 10%. מכפיל הרווח של חברות אלה הוא עניין מפתח, כאשר הצפי בנוגע לצמיחה העתידית היא המשכיות במומנטום. פיטר מסביר שחברות כאלו משמשות אותו בעיקר להגנה מפני מיתון, מאחר שחברות אלה מסוגלות להמשיך לפעול, ועסקי הליבה של חברות אלו לא יפגעו גם בתנאים כלכליים קשים. פיטר מקווה לרווח של 30-50% מחברות אלה, כאשר הוא רוכש אותן כאשר הן נמכרות מתחת לערכן ומוכר כאשר מחיר המניה מתמחר את הערך במלואו, כפי שהוא מסביר בספרו.

Fast Growers

חברות קטנות ואגרסיביות, המספקות קצב צמיחה שנתי של 20-25% ברווחים. חברות אלה לאו דווקא חייבות להשתייך לתעשייה שצומחת במהירות, אך החברה צריכה להיות בתהליך של התרחבות – החברה מצליחה ‘לשכפל’ את עצמה בהצלחה גם באזורים אחרים , כאשר פוטנציאל הרווח מהחברה הוא עצום ועשוי להיות גם פי עשרה ממחיר הקניה – או טאנבאגר (Tenbagger) בשפתו של לינץ’. פיטר מדגיש שצמיחה של מעל 50% ברווחים עלולה להשלות ולהיות מסוכנת, ושיש לבדוק את מאזן החברה ואיתנותה הפיננסית. עוד פיטר מציין שהצמיחה המהירה היא זמנית והחברה עתידה להאט בשלב מסוים, ולהפוך לסטארוולט(הסוג השני).

Cyclicals

אלה חברות המגיעות מתעשייה בעלת אופי מחזורי ועונתי – המכירות עולות ויורדות בצורה מחזורית ומושפעים מעונתיות, מדיניות והתנהלות. חברות אלה מגיבות בצורה חיובית ואגרסיבית כאשר הכלכלה יוצאת בחזרה ממיתון, אך גם מגיבות בצורה עוצמתית וחדשה לירידות בשוק ומסוכנות מאוד בזמן מיתון כלכלי.
תזמון הוא הכול במניות אלה – קניה לא נכונה בקצה מחזור העסקים עשוי להוביל להפסדים משמעותיים. תעשיות לדוגמא: תעשיית הרכב, תעופה, כימיקלים, וכו’.

Turn Arounds

אלה חברות הקרובות, או שהיו קרובות לפשיטת רגל, ומניותיהן מדוכאות וחבוטות. האדמה נעלמה מהר לחברות האלה, ומחיר המניה הדרדר במהירות. אלה חברות שקשה להשקיע בהן והסיכון בהם גדול, אך הפוטנציאל לרווח בהתאם. פיטר מדגיש את חשיבות החוב בחברות האלה, ואת מקורו. אם החוב הונפק מאג”ח או מהבנק, ומועד פרענו, הם פרמטרים חשובים שיש לקחת בחשבון. לרוב ניתן להבחין שחברות אלה נמצאות בתהליך של בניה מחדש וקיצוץ בהוצאות.

Asset Plays

ניתן להתייחס אליהן כמו אל מניות ה-Net Net’s של בן גרהאם. אלו חברות שמחזיקות בנכסים ובנכסים חבויים בעלי ערך משמעותי, ששוויו גבוהה ממחיר המניה, אך השוק מתעלם מכך. הרעיון הוא, שגם אם החברה תשבית את פעילותה מחר ותתפרק, עדין נכסי החברה שווים יותר ממחירה בשוק. נכסים אלה יכולים להיות – מזומנים, החזרי מס עתידיים, נדל”ן, זיכיונות וכו’. יש לקחת בחשבון את החוב במאזן החברה – שהרי אם החברה תתפרק בעלי החוב יקבלו את חלקם לפני בעלי המניות.

בנוסף, וכנראה שבשילוב תבונות שרכש בלימודי הפסיכולוגיה, פיטר בוחן נקודות אפיון בקשר לחברה, שעוזרות לו לזהות חברות טובות בעלות פוטנציאל רווח גבוהה.

  • היא נשמעת משעממת ואפילו מגוחכת. היא מתעסקת בתחום מגעיל, לא מלהיב, או אפילו מדכא.
  • זוהי חברת Spin-off – אלה חברות שמופרדות מחברות אם גדולות יותר, וכנראה מסוגלות לתפקד בכוחות עצמן.
  • המוסדיים לא מחזיקים במניות החברה ומעט אנליסטים מסקרים אותה.
  • יש שמועות מסביב לחברה שגורמות למשקיעים להתרחק ממנה.
  •  יש לה נישה – היא עושה משהו מיוחד שרק היא יודעת או יכולה לעשות, והיא הכי טובה במה שהיא עושה.
  • החברה פועלת בתעשייה ללא צמיחה – בתעשיות אלה התחרות חלשה יותר מתעשיות שמתפתחות וצומחות בקצב מהר , כאשר כולם רוצים לקחת חלק בהן.
  • צרכנים חייבים להמשיך לקנות את המוצרים שהיא מוכרת – לא מדובר על רכישה חד פעמית.
  • היא מפיקה תועלת מטכנולוגיה ומשיפורים טכנולוגיים – היא לא חייבת להיות חברת טכנולוגיה.
  • האינסיידרים (בעלי התפקידים בחברה) רוכשים לעצמם ובאופן פרטי ממניות החברה.
  • החברה רוכשת מניות בחזרה (Buybacks), כאשר המשמעות היא דילול המניות הניתנות למסחר, הגדלת הרווח למניה בספרים, ותמיכה במחיר המניה. האלטרנטיבות לרכישות חוזרות הן חלוקת דיבידנדים, פיתוח מוצרים חדשים או רכישת חברות והרחבת הפעילות.

הלקח הגדול שאפשר לקחת מהספר שלו, הוא פשוט. תשקיע במה שאתה יודע, במה שאתה מבין, ובמה שאתה יכול להסביר. פיטר עצמו חקר וביקר באינספור מפעלים ומשרדים של חברות כאשר ביקש לאמוד את מידותיה של כל חברה וחברה.
בתקופה בה ניהל פיטר את קרן הנאמנות מגלן, והפך אותה לקרן הנאמנות הגדולה בעולם, הוא הקצה את רוב הקרן לרכישת מניות ‘Stalwarts’ ו-‘Fast Growers’. הגישה המיוחדת שלו למניות צמיחה, בשילוב מרכיבים של ערך ושווי אמיתי, הפכו אותו לאחד המשקיעים המפורסמים והמוערכים ביותר בעולם.

צרו קשר

צרו קשר

השאירו כאן פרטים ונחזור אליך בהקדם:

WhatsApp chat רוצה לדבר עם נציג ב