פחות מעשר מדינות מחזיקות בנשק גרעיני על פני הפלנטה. תיאורטית, כל מדינה יכולה להחזיק צבא סייבר.אם חמישה מיליארד איש מצטרפים לרשת, חמש מיליארד בעיות אבטחה מצטרפות יחד איתם.
סביר להניח שאלו המנועים שהניעו את שוק הסייבר העולמי לצמוח בעוצמתיות בשנים האחרונות. פרצות אבטחה, התפתחות הענן, זרימת המידע האינטרנטית ותאי סייבר שתוקפים תאגידים וממשלות הם רק חלק מהבעיות שביטחון סייבר מספק להן פיתרון.

בסוף השבוע הקודם קיבלנו דוגמא לכך, כאשר WannaCry הפיצו ווירוס המצפין קבצים במחשב ומונע גישה אליהם. הווירוס תקף כ-200 אלף מחשבים במפעלים, בתי חולים, בתי ספר וחנויות במספר מדינות. מחקרים מאת מספר חברות המתמחות בנושא מגלים עליה של 40% בתקיפות הסייבר בשנת 2016. וההערכות של הפירמות האלה הן שקצב הצמיחה של שוק הסייבר ימשיך בקצב גבוהה דו ספרתי בחמשת השנים הבאות.
ב-2004, שוק ביטחון הסייבר עמד על 3.5 מיליארד דולרים. לקראת סוף 2017, התחזיות הן שהוא יהיה שווה כ-120 מיליארד דולר. פי 35 במהלך 13 שנים.

תעשיית הסייבר יצרה לא מעט כותרות בתקופה האחרונה, הרבה בעקבות השיח על פרצות במאגרי מידע. ברשימת החברות שהותקפו לאחרונה ניתן למצוא שמות גדולים כמו Ebay (EBAY) , JPMorga (JPM) , Target (TGT) ו – !Yahoo(YHOO). ממשלות, בנקים, תאגידים וחברות גדולות מוציאות הון לא מבוטל על הוצאות סייבר, תשתיות סייבר והכשרות סייבר. הסיבה לכך מאוד פשוטה. בשנת 2015 עלויות הנזק מתקיפות סייבר ברחבי הגלובוס עמדו על כחצי טריליון דולר. בשנת 2016 עלויות הנזק עלו לטריליון דולר. עד 2020 ההערכות הן שהנזקים מתקיפות סייבר יסתכמו בכ-2.5 טריליון דולר.
הממשל האמריקאי העמיד תקציב של 19 מיליארד דולר עבור ביטחון סייבר. מדובר על עלייה של 35% מאחר ובשנת 2016 הוצאו 14 מיליארד דולר לפעילות זו.
בגרף הבא ניתן לראות שב-2016, הוצאות על הגנת סייבר היוו כמעט 0.35% מכלל התוצר האמריקאי, ועמד על כמעט 60 מיליארד דולרים.

ומכאן בחזרה לעניינינו. הרי בשוק ההון עסקינן. לתקיפות סייבר יש השפעות ישירות ועקיפות על מניות הנסחרות בשוק ההון. ספקטרום הסיכון רחב, ונע בין סיכון נמוך שמגיע מכותרות ומתקיפות על אתרים ציבוריים של חברות. משם לפגיעה במערכות תפעוליות ועד לסיכון גבוהה שכולל פגיעה במידע רגיש על החברה, פגיעה בפרטיות לקוחות ואף פגיעה במוניטין החברה. תעודת הסל HACK של חברות אבטחת סייבר הגיבה בעוצמה לאירוע התקיפה האחרון ופתחה את השבוע בגאפ-אפ מאחר והתקיפה מחזקת את נחיצותן של חברות הסייבר.
בשוק הסייבר ניתן למצוא נציגות ישראלית לא פחות ממרשימה. כולנו מכירים את חברת Check-Point (CHKP), שמתברגת למקום השני מבחינת שווי שוק מבין חברות הסייבר (17.7 מיליארד דולר) ושנייה ל-Symantec (SYMC) בעלת שווי שוק של 18.6 מיליארד דולר. CyberArk (CYBR) ו-Radware (RDWR) גם הן חברות ישראליות. הן ממוקמות בתחתית הרשימה עם שווי שוק של 1.8 מיליארד דולר ו-745 מיליון דולר בהתאמה.

אציין שמלבד Palo Alto (PANW), המניות של כל חברות הסייבר בעלות שווי השוק מהבינוני ומעלה נמצאות בעליות מתחילת השנה. הנ”ל איבדה 9% מתחילת השנה. החברה ירדה כ-25% לאחר שדווחה את תוצאות שנת 2016 בסוף חודש פברואר.

חברות אבטחת סייבר: שווי שוק גבוהה

Check Point Software Technologies Ltd. (CHKP)

Palo Alto Networks, Inc. (PANW)

Symantec Corporation (SYMC)

חברות אבטחת סייבר: שווי שוק בינוני

FireEye, Inc. (FEYE)

Fortinet Inc. (FTNT)

NetScout Systems, Inc. (NTCT)

חברות אבטחת סייבר: שווי שוק נמוך

CyberArk Software Ltd. (CYBR)

Imperva, Inc. (IMPV)

Proofpoint, Inc. (PFPT)

Qualys, Inc. (QLYS)

Radware Ltd. (RDWR)

Rapid7 Inc. (RPD)

Secureworks Corp (SCWX)

The KEYW Holding Corporation (KEYW)

VASCO Data Security International, Inc. (VDSI)

לסיכום, תעשיית הסייבר קיימת כבר שנים, על אף שחלק ניכר מהשימוש בה נמצא מחוץ להישג ידם של האזרח הממוצע. מהאקר פשוט ועד למעצמה הדורשת לשלום תושביה, תעשיית הסייבר תמשיך להתגלות, הן ככלי הגנה, והן ככלי תקיפה.

צרו קשר

צרו קשר

השאירו כאן פרטים ונחזור אליך בהקדם:

WhatsApp chat רוצה לדבר עם נציג ב