יום שישי האחרון היה מרגש בשווקים. בתוך מספר שעות מדד ה-Nasdaq תיקן ב-3%. התיקון החזק ביותר בכל שנת 2017, בחסות מניות ה-FANG. מבחינה וויזואליות, תוך שעות ספורות הגרף היפה ביותר הפך לגרף המפחיד ביותר, כשבמהלך היום זה היה נראה גרוע עוד יותר.

בואו נדבר על מניות ה-FANG

לפעמים מנצחים פשוט ממשיכים לנצח. מייקל פלפס ויוסיין בולט הם דוגמא טובה לכך כשזה קשור לספורט. אבל זה בהחלט גם הסיפור של מניות ה-FANG (FB facebook, AMZN Amazon, NFLX Netflix, GOOGL Alphabet) בשנת 2017, בנוסף לתשואת היתר העצומה שלהם בשנים האחרונות ביחס לשוק. בעוד מדד ה-SP500 עלה כ-30% בשלוש השנים האחרונות, פייסבוק, אמזון, נטפליקס וגוגל עלו 150%, 220%, 220% ו-80% בקירוב בהתאמה.

בעוד מדד ה-SP500 ומדד ה-Nasdaq שוברים שיאים במהלך השנה האחרונה, יש הקוראים לכך שרגיעה חייבת להגיע בשוק, ושסקטור הטכנולוגיה הוא בלון שעתידו להתפוצץ. נכון, זה סופו של כל בלון, אבל זמן רב עשוי לעבור לפני שנראה את הפיצוץ. כשמסתכלים על מדד ה-Nasdaq מתחילת השנה קל לחזור אחורה לבועת הדוט קום של שנת 2000, שגרמה למדד לאבד כ-80% מערכו. אבל לא מעט אלמנטים מהווים את השוני בין העליות שקדמו לבועת שנת 2000 לעליות האחרונות.

אחד מהם ואולי החשוב ביותר הוא שבשנה שקדמה להתפוצצות בועת הדוט קום, מדד ה-Nasdaq עלה יותר מ-100%, ו-50% ברבעון אחד! זהו מהלך קיצוני בכל קנה מידה.  לא ראינו מהלך דומה בסדר הגודל שלו בתקופה האחרונה. ולכן מוקדם להגדיר את סופה של הבועה. יותר מזה, ניתן בהחלט לחלוקן על הטיעון כי אכן מדובר בבועה. השני הוא העובדה שהעליות בתקופה הנוכחית מלוות ב’קבלות’, בשונה מבועת הדוט קום אז חברות עלו עשרות ומאות אחוזים מבלי להציג שורת רווח חיובית.

מניות ה-FANG הן דוגמאות מצוינות על מנת להדגיש את ההבדל הזה. פייסבוק מקושרת כרגע כמעט לכל מכשיר אלקטרוני בעולם בעל חיבור אינטרנטי והיא הרשת החברתית הגדולה בעולם בכל המשתמע מכך. במקרה של אמזון, מכל דולר אמריקאי שמתבזבז און-ליין, כמעט חצי הולך לאמזון. והיא שברה תחום הקמעונאות. נטפליקס הוכיחה שאפשר אחרת והיא ממשיכה להוסיף מנויים חדשים ומתכננת לשפוך כ-6 מיליארד דולר ליצירה של תוכן חדש. מעבר לכך, היא עדיין לא זמינה במקומות רבים בעולם. גוגל היא הלב של האינטרנט, פשוטו כמשמעו. והיא יודעת עלינו כמעט הכל.

 

המהלכים החזקים במניות הללו בתקופה האחרונה אינם סיבה למכור את המניה. אין הם גם סיבה לקנותה כמובן. אך עלינו להכיר את המניעים והסיכונים הכרוכים בהם.

פייסבוק

הדרייב : קצב צמיחה מסחרר בהכנסות וברווחים (49% ו-73%) ברבעון הראשון של 2017, עליה של 17% בכמות המשתמשים.
הסיכון : ההכנסות. הנהלת החברה כבר הזהירה את המשקיעים ברבעון הראשון שקצב הצמיחה של החברה יאט. אם קצב הצמיחה יאט בצורה אגרסיבית מציפיות המשקיעים, מחיר המניה עלול לקבל ‘תספורת’. כך זה נאמר בלשון החברה:

With regards to revenue, we continue to expect that our ad revenue growth rates will come down meaningfully over the course of 2017. We expect that ad load will play a less significant factor in driving revenue growth after mid-2017. We also expect desktop ad revenue growth rates to slow in the third quarter when we begin to lap our efforts to limit the impact of ad blockers.

אמזון

הדרייב : המשיכה להרשים את המשקיעים עם רווחיות גבוהה מהצפוי, עליה בכמות המוכרים וצמיחה בשירותי הענן.
סיכון : אמזון אוהבת להשקיע בצורה אגרסיבית בפיתוחים חדשים שלה, והיא אוהבת לנצל הזדמנויות. זהו דבר טוב כשהוא נגמר על הצד הטוב, אבל השקעות כאלו עשויות גם להיגמר על הצד הלא טוב. כך זה התבטא בלשון החברה:

So right now we’re just seeing a lot of great opportunities before us, and we’re continuing to ramp up the investments in pursuit of those opportunities. And the big picture is, again, as we’ve said, customers — we want the things that customers love, can grow to be large, will have strong financial returns and they’re durable and can last for decades.

נטפליקס

הדרייב : הרבעון הראשון של השנה היה הרבעון הראשון אי פעם של החברה שהציג רווחיות מהכיוון של הסגמנט הבינלאומי. עלייה משמעותית בכמות התכנים, שנתפסים איכותיים בעיני הרוב, וכוונה להמשיך להתפתח לשווקים בינלאומיים חדשים.
בנוסף, הרווח למניה ברבעון הראשון של השנה עמד על 0.4$, גבוה משמעותית מה-0.06$ ברבעון הראשון של השנה שעברה.
הסיכון : נטפליקס היא חברה בתהליך צמיחה, וכמו שעץ צומח, הוא עלול לצמוח גם עקום.
היא מעוניינת להמשיך ולהתפרש לשווקים בין לאומיים, עם זאת שווקים שונים משמע תרבויות שונות ותחומי עניין שונים, שעשויים להתחבר פחות ו\או פחות מהמצופה לקונספט של נטפליקס ולתוכן שהיא משדרת. היכולת של נטפליקס להפיק תוכן איכותי שיכוון למגוון רחב של קהלים הוא משמעותי בנושא הזה.

אלפבת

הדרייב : צמיחה נאה ברווחים ובהכנסות, צמיחה חזקה מכיוון המובייל, חנות האפליקציות לאנדרואיד ויוטיוב.
סיכון : פיזור לרעה. לחברה כמו אלפבת לא קל לייצר ולשמור על קצב צמיחה גבוה בכל הנוגע לעסקי הליבה של החברה ועל כן היא מוציאה לא מעט כספים על רכישות שעשויות להגדיל את מקורות ההכנסה שלה אך גם עלולות לפגוע ברווח התפעולי של החברה. אם החברה לא תמצא דרך לשפר את התוצאות של הרכישות האלה (דוגמאת Fiber, Verily ו-Nest) זה עלול לגרור השפעה.

אין ספק שכרגע מניות ה-FANG מתומחרות על פי ציפיות גבוהות. אל חברות האלה אפשר וצריך להוסיף את אפל (AAPL), ענקית הטכנולוגיה טסלה (TSLA) שפורצת דרך בתחומה ואינווידיה (NVDA) שהתקרבה לאור הזרקורים בשנת 2016 לאחר שהתנערה מתדמית של יצרנית של מעבדים גרפים בלבד והחלה בשיתוף פעולה עם טסלה. (כל אלה דומות אך שונות מכיוון שאינן מבוססות אינטרנט) .

לכן, תפקידנו הוא להיות נבונים ולראות את התמונה המלאה. להכיר באופן מלא וקרוב את הפעילות של החברות האלה, ולצפות לתנודתיות בהיבט הטכני.
אחרי הכל, וגם אחרי המהלך מתחילת 2017, לא מעט משקיעים ימשיכו לרצות את המניות האלה בתיק ההשקעות שלהם.

נ.ב: אם אתם רוצים להרוויח עוד 2,000 – 3,000 שקל לפחות או אפילו להגיע לעצמאות כלכלית אמיתית – תכנית ההכשרה והליווי שלנו היא בדיוק בשבילכם!צרו קשר

צרו קשר

השאירו כאן פרטים ונחזור אליך בהקדם:

WhatsApp chat רוצה לדבר עם נציג ב