קצת מעל עשור עבר מאז המשבר האחרון בשוק המניות האמריקאי, שגרר אחריו בורסאות רבות ברחבי העולם לכיוון מטה.

מאז הכלכלה האמריקאית הספיקה להתאושש וכעת אנחנו נמצאים  במחזור השוק השורי הארוך בהיסטוריה תוך שהמדדים העיקריים מפגינים חוזקה ושוברים בטווח זמן זה שיא אחרי שיא.

אך משקיעים מנוסים יודעים שלא לעולם חוסן וכחלק מטבעו של המחזור הכלכלי כסף נוטה לעבור משוק אחד לשוק אחר לפי מידת האטקרקטיביות שהוא מציע, כאשר כל סוחר בסופו של דבר מחפש להשיג דבר אחד, תשואה מרבית על הכסף תוך מזעור הסיכון למינימום האפשרי.

בסוף השבוע שעבר שוק האג”ח של ארצות הברית רתח וסימן ציוני דרך משמעותיים. אשר אג”ח ארה”ב ל30 שנה שבר שיא של 4 שנים ועומד על תשואה של 3.4%, אח”ג ארה”ב 10 שנים לא מפגר הרבה אחריו ומציג תשואה של 3.23%.

אג”ח ארצות הברית נחשב לנכס ללא סיכון, שכן ברכישת אג”ח אתה מזרים כסף לממשלה האמריקאית שאמורה להחזיר לך את ההשקעה עם תשואה. כאשר נכס ללא סיכון מציג תשואה אטרקטיבית מספיק הכסף מתחיל לזרום אליו והוא מגיע משווקים אחרים, בינהם שוק המניות.

שוק האג”ח מהווה אינדקטור חשוב למשקיעים ולמקבלי ההחלטות משום שהוא משקף את מצב הרוח הכלכלי ומושפע מחוזקה או חולשה של נתוני הכלכלה האמריקאית. הנתונים המעולים שמתפרסמים בתקופה האחרונה מעלים את שוק האג”ח למעלה על אף העלאות הריבית האחרונות.

נתונים כמו שיעור אבטלה בנמצא בשפל של 50 שנה! קצב צמיחה השנתי של המשק שעמד ברבעון השלישי על 4.1% , צמיחת השכר של העובד האמריקאי ורמת אינפלציה שנמצאת תחת שליטה.

האם המהלך בשבוע האחרון הוא יוצא מגדר הרגיל? האם זהו תיקון? היפוך מגמה ותחילתה של קריסה?

אז לעולם אין לנו את הדרך לדעת ורק הזמן יגלה, אך תמיד כדאי להסתכל אחורה, אל מה שההיסטוריה יכולה ללמד אותנו על אירועי עבר הדומים באופיים לפאניקה שתקפה את השווקים במהלך השבוע האחרון.

במאמר הבא נחזור לכמה מהמשברים המפורסמים בהיסטוריה האמריקאית וננסה להבין האם אנחנו עומדים בפתחו של משבר נוסך בשוק המניות?

בועת הדוטקום (מרץ 2000)

מניות הטכנולוגיה עלו בקצב אסטרונומי ובמהירות רבה אל עבר מחירים לא הגיוניים, כאשר בשונה מהיום, לא הייתה שום הצדקה כלכלית לעניין מאחר ורוב החברות היו לא מבוססות כלל ואף לא ייצרו רווחים. 

ענקיות טכנולוגיה רבות ספגו זריקות סחורה כבדות שגררו ירידות מחיר משמעותיות היישר  מאזור השיא של השוק, בעוד חברות טכנולוגיה לא מבוססות התפרקו וצללו אף ל-0, כאשר טריליוני דולרים נמחקו מהקרנות ותיקי ההשקעה.

האירועים תודלקו ע”י הפאניקה שתקפה את המשקיעים – שנגמרה בירידה של 78% במדד הנאסד”ק ובירידה של המדד מ 5,046 נקודות ל1,114 נקודות.

נפילת מגדלי התאומים (ספטמבר 2001 )

כולנו מכירים את הסיפור של מגדלי התאומים, אך לא כולנו מכירים את הסיפור גם מהצד של השווקים הפיננסים, באותם ימים אשר לוו בתחושות חרדה ופאניקה ברחבי ארה”ב.

מגדלי התאומים, המגדלים שהוו את מרכז העסקים של אמריקה, נפגעו ע”י מטוסים חטופים בבוקר של ה-11 לספטמבר 2011 בתגובה לאירועים הטראומטיים, מדד ה-S&P500 צלל 11.6% ומדד ה-Dow Jones צלל יותר מ- 14% בעוד כ-1.4 טריליון דולר נמחקו מהשווקים בתוך 5 ימים.

משבר הסאב פריים (ספטמבר 2008)

משבר הסאב פריים הווה את המשבר הפיננסי הגדול מאז ‘השפל הגדול’ של שנת 1929. המשבר נבע ממספר גורמים, והחל בכך שמשכנתאות והלוואות מסוכנות ש”נעטפו” ע”י  נגזרים פיננסיים ושווקו כמכשירי השקעה מאוזנים יותר.

תוך יצירת פירמידה של חוב שגרמה לקריסה כלכלית ברגע שמחירי הדיור הפסיקו לעלות ובמיוחד לאור העלאת ריבית ש”יקרה” את הלוואות המלווים בצורה שחיסלה את הסיכויים שלהם להחזיר את אותן הלוואות.

במהלך המשבר גברה תחושת חוסר האמינות בגופים הפיננסים בעוד ‘ליהמן ברודרס’ – אחת הפירמות הפיננסיות החזקות של אותה תקופה, הגישה בקשה לפשיטת רגל כשבבעלותה חוב של 619 מיליארד דולר. 

בר סטרנס התרסקה אף היא וניצלה ע”י הפדרל ריזרב לפני שנרכשה ע”י JP Morgan.

10 טריליון דולרים נמחקו מהשווקים ברחבי העולם מדד ה-S&P500 ירד יותר מ-50% – ראוי לציין כי ההתאוששות של הכלכלה האמריקאית לא איחרה להגיע.

יום שני השחור  (אוגוסט 2015)

הלוואות היו זולות מאוד בסין באותה העת, בעוד פירמות גדולות השתמשו במינופים כבדים כדי לבצע ספקולציות בשווקי המניות באסיה, משם זה הדרדר במהירות למצב שבו הכסף שהושקע במניות חרג במהירות מקצב הצמיחה הריאלי בהן שאותן חברות יכלו לצמוח. 

ממשלת סין החליטה להתערב בעניין והודיעה על פיחות מטבע – הפחתת הערך של היואן הסיני מול מטבעות אחרים בתכנית שנקראה Blackfired – שהובילה ליום שני השחור של שנת 2015.

שוק המניות בסין צלל 8.5% ביום אחד ו-30% ב-3 שבועות. מדד ה-Dow Jones לעומת זאת פתח את היום בגאפ דאון של 1,089 נקודות (כ-16%) אך סגר את היום כשהוא נמצא ‘רק’  533 נקודות מתחת למחיר הסגירה של היום הקודם.

הברקזיט (יוני 2016)

ב-24  ליוני התעוררו המשקיעים לחדשות בהם הבריטים מתכוונים לעזוב את האיחוד האירופאי.לאחר משאל עם שנעשה בממלכה הבריטית ותוצאותיו השאירו את כולם בהלם ללא מילים. הפאונד הבריטי הגיב בהתאם כאשר התרסק במהירות לשפל של 31 שנים אל מול האירו.

ההתאוששות של השווקים הייתה מהירה והחששות הוסרו מסדר היום. עם כי מבחינה אקונומית דעות הכלכלנים חלוקות בנוגע להשפעת הברקזיט על הכלכלה והעתיד הבריטי.

יום שני השחור – 1987

הירידה הגדולה אי פעם של השוק ב-% ביום אחד, כאשר מדד הדאו ג’ונס צנח יותר מ-22 אחוזים (יותר מ-500 נקודות) ומדד ה-S&P500 ירד יותר מ-20 אחוזים (57 נקודות). לאחר 5 שנים של שוק שורי ועליות בשווקים האמריקאים, ולאחר עליה של 43% בשנת 1987 בלבד, השווקים החלו לגלוש בזהירות כלפי מטה במהלך תקופה לא ארוכה לפני שקיבלו את המכה והדרדרו במהירות.

הפאניקה של המשקיעים הגיע ככל הנראה לקראת הצעת חוק של הבית הלבן שהייתה אמורה לבטל את הפחתת המס הלוואות המשמשות למימון לצורך השתלטות על חברות – אם כי אין כל הוכחה לכך.

 שנות ה-80 היו שנים של “מערב פרוע” עם הרבה התעסקויות במידע פנים וההתעסקויות לא חוקיות לקראת השתלטות על חברות (TAKEOVER). הצעת חוק זו היתה בין היתר דרך של הקונגרס להסדיר את השווקים, שהוכו עוד בטרם ההצעה התקבלה בפועל.

בכל אופן, רבות דובר על כך שמכונות מסחר ואלגוריתמים הציתו את הנפילות ותדלקו את ההתרסקות, בעוד ברוקרים לא הצליחו למצוא מספיק קונים למניות מסוימות בזמן שהשוק צונח. עם סיום הסערה לקח יותר משנתיים לשוק המניות להתאושש מהירידות ולהחזיר את ההפסדים.

מילה לסיום –

אז אם כן הנפילות שהכו את השווקים לאחרונה אמנם לא בטוח שהסתיימו אך הן שונות באופיין ובהופעתן מאירועים קודמים של תיקונים או מפולות בשווקי המניות. בשונה ממפולות פיננסיות בהן הכלכלה הייתה חלשה, הכלכלה האמריקאית מצאת במקום יציב ובטוח בשנים האחרונות ורווחי החברות בצמיחה.

עם זאת, לא צריך יותר מאחיזת פאניקה במשקיעים כדי לגרום לשוק להתרסק עשרות אחוזים בעוד ההתאוששות  יכולה לקחת אף שנים. עם זאת, ההיסטוריה חזרה על עצמה, וכנראה שגם תמשיך לחזור על עצמה.

משקיע שיודע להתנהל בשוק המניות האמריקאי יודע להרוויח כסף בכל תנאי שוק . אם השוק עולה יורד או מדשדש הוא מוכן ויודע אילו פעולות להוציא אל הפועל כדי לגזור את הרווח המרבי.

לכל מי שחושב שמשבר פיננסי הוא אסון מוחלט חשוב לציין כי דווקא בתקופות של יציאה מהמשבר ניתן לרכוש את החברות הטובות ביותר שלעולם יש להציע לנו במחירי רצפה.

לכן, צריך לקחת כל דבר בפרופורציה ולדאוג להיות מוכן עם תכנית עבודה מסודרת שתניב לך את המקסימום האפשרי.

צרו קשר

צרו קשר

השאירו כאן פרטים ונחזור אליך בהקדם:

WhatsApp chat רוצה לדבר עם נציג ב