הרבעון השני של שנת 2017

עונת הדוחו”ת היא תמיד התקופה המרגשת ביותר בשנה. התנועות התוך יומיות, ופתיחת ימי המסחר בגאפים לאחר דיווחים טובים או רעים ואפשרות הזדמנויות מסחר מעניינות לסוחרים תוך יומיים אך גם מספקות הזדמנויות מסחר מעניינות לטווחים ארוכים יותר.

מאז ומעולם שוק המניות נגרר אחר ומושפע מעונת הדוחו”ת. צמיחה ברווחים וגידול בהכנסות בדרך כלל גורמים למשקיעים להשקיע כספים נוספים בשוק המניות. השוק מחזיק מעמד בשיא כל הזמנים בגלל שיפור בכלכלה העולמית ושיפור וצמיחה ברווחים. המיתון בצמיחת הרווחים הסתיים ברבעון השני של שנת 2016 לאחר שהרווחים פחתו במשך חמישה רבעונים רצופים, וזו הסיבה העיקרית לכך שהשוק בחר לדחוף לכיוון גבהים חדשים.

עד כה, כ-20% מחברות מדד ה-S&P 500 דיווחו את תוצאות הרבעון השני לשנה, והמדד מבלה בשיא כל הזמנים. ציפיות הצמיחה ברווחים ובהכנסות ממשיכות לעלות באופן יציב ככל שמתקרבים ומתעמקים בעונת הדוחו”ת והדבר מסמל על אופטימיות מסוימת בעונת הדוחו”ת הקרובה. עם זאת, הבנקים שידווחו עד כה ומרביתם היכו את תחזית הרווח נסחרו בירידות בימים שלאחר הדיווח, והיחלשות בהכנסות מצד חברות ענק כמו IBM גורמות לדאגה, כאשר הדוחו”ת המאכזבים מצד General Electric הוסיפה לחששות.
הטבלה להלן מציגה תוצאות נספות שהתקבלו בעונת הדוחו”ת הנוכחית עד כה:

השבוע, עונת הדוחו”ת השניה של שנת 2017 תיכנס להילוך הגבוהה ביותר שלה. 193 חברות S&P 500 ידווחו השבוע ומאות חברות נוספות מהמדדים המורכבים מחברות בעלות שווי שוק נמוך יותר.

כך נראית הצמיחה (משנה לשנה) הרבעונית מתחילת 2016 ועד המשך הציפיה צמיחה בשנת 2018

הרבעון הראשון של שנת 2017 סיפק צמיחה מרשימה בעקבות נתונים חזקים מסקטור הטכנולוגיה, הפיננסים, והאנרגיה, שממשיכים להיות במוקד העניינים בעונת הדוחו”ת הנוכחית ולספק את ציפיות הצמיחה הגבוהות ביותר, והן מהוות כ-80% מציפיות הצמיחה של המדד לרבעון הנוכחי.

סקטור הפיננסים מספק צפי לצמיחה דו ספרתית משנה לשנה. שימו לב שבנקים גדולים כמו JPMorgan ו-Wells Fargo מהווים כ-45% מסך הרווחים של הסקטור, כאשר השני אחריו הוא חברות מתחום הביטוח (כ-25%).סקטור הטכנולוגיה צפוי לספק צמיחה בהכנסות וברווחים מהרבעון השני של כ-11%. תעשיית הסמיקונדקטורים היא התורמת המשמעותית לצמיחה הצפויה הזאת.

הסיכון הגבוה ביותר מצוי במניות הנפט והאנרגיה שmפויות לספק צמיחה תלת ספרתית ברווחים משנה לשנה.תלת ספרתית אתם שואלים? אכן, מכיוון שמחירי הנפט סבלו מצניחה היסטורית במהלך הרבעון הראשון והשני של שנת 2016. שימו לב ש-40% מציפיות הצמיחה מגיעות מקבוצה אחת של מניות. עם זאת, מניות האנרגיה מהוות 7% בלבד ממדד ה-S&P500.

נקודות נוספות שעשויות להוות טון בעונת הדוחו”ת הנוכחית:

סקטור הטכנולוגיה מייצר כ-60% מהתזרים שלו מעבר לים ועל כן דולר חזק יותר עלול לייקר את הייצוא ולהוות בעיה. עם זאת, הדולר חלש באופן יחסי מול היורו נכון לרבעון השני של השנה.

1.עליה במשכורות – שוק העבודה צפוף והדבר עלול לגרור לחץ כלפי מעלה במשכורות. כך טענה יילן בחמישי הקודם. הדבר עלול לפגוע ברווחיות החברות שיאלצו לשלם משכורות גבוהות יותר, דבר שיפגע ברווח התפעולי שלהן.
2.הפחתת המסים, שבתחילת השבוע טען הממשל של טראמפ שהאו מחוייב להביאה לביצוע כמה שיותר מוקדם, אולי עוד הקיץ.

ציפיות הצמיחה ברווחים בהכנסות לחברות ה-S&P500 לפי מגזרים ותעשיות:

ניתן לראות שסקטור האנרגיה והפיננסים מכבידים על הציפיות מכיוון ההכנסות אם כי מספקים צפי גבוה לצמיחה ברווחים. מניות התעשייה והבינוי מספקים את הצפי הגבוה ביותר לצמיחה בהכנסות.

וכך נראה קונצנזוס האנליסטים בנוגע לחברות המדד לפי סקטורים:

סקטור הטכנולוגיה והבריאות מספקות את היחס הגבוה ביותר בהמלצות קניה. חברות הטלקום וסקטור השירותים הציבוריים הכי פחות מומלצים ע”י האנליסטים.

אין ספק שכל שלושה חודשים בוול – סטריט כל עיניי המשקיעים נשואות לעונת הדוחו”ת.הזדמנויות רבות וקרקע פורה לסוחרי היום שמחפשים תנודתיות ו”רעשים” שמוציאים את המנייה מאזור הנוחות שלה.סוחר מנוסה ומיומן שמאמץ לעצמו שיטה מתודית ומוכחת – יוכל להנות מפירות התנודתיות שעונה זו מספקת בשווקים.

צרו קשר

צרו קשר

השאירו כאן פרטים ונחזור אליך בהקדם:

WhatsApp chat רוצה לדבר עם נציג ב