מאז דצמבר 2015 העלה הפדרל ריזרב את הריבית בארה”ב 8 פעמים כאשר 3 מתוכן היו במהלך 2018 , בחודש דצמבר הקרוב יפגשו חברי ועדת השוק הפתוח על מנת להחליט בנוגע להעלאת ריבית נוספת לקראת סוף השנה.

הפד נוטה להוציא הודעות על ריבית רק כאשר נערכת מסיבת עיתונאים מסורתית לאחר הישיבה עצמה. באופן זה יכול ראש הפד להגיב מיידית לפרסום ולמנות את הסיבות למהלך או לאי מהלך מצד הבנק המרכזי.

בנאומו ציין ג’רום פאוול את חוזקה של הכלכלה שמצביעה על אחוזי אבטלה נמוכים, צמיחה בריאה של המשק ואינפלציה תחת שליטה.

הפד צפוי להעלות ריבית פעם נוספת בחודש דצמבר ובכך לעמוד ביעד השנתי שקבע ל 2018 שחזה 4 העלאות במהלך השנה כאשר האיום היחיד שמרחף מעל המהלך הוא התפתחותן של מגמות שליליות והחרפת המתיחות בין המעצמות בנוגע למלחמת הסחר.

העלאה או הורדה של שיעור הריבית במשק הוא כלי של הבנק המרכזי ליישם המדיניות המוניטרית שלו – היצע הכסף ושער הריבית.

הבנק המרכזי נע בין מדיניות מוניטרית מרחיבה למצמצמת בתגובה לתהליכים כלכליים במשק ובמטרה לייצב את המשק. ע”י שליטה על שיעור הריבית, שהיא המחיר של הכסף, הבנק המרכזי קובע את הריבית בה הבנקים ילוו כספים והדבר כאמור משפיע על המשק כולו.

כאשר הפדרל ריזרב מתכנס ומחליט על העלאת ריבית הדבר מציג נוף חיובי לכלכלה יציבה וחזקה. מעבר לשינוים ביחסי האטרקטיביות שבין שוק במניות לנכסים חסרי סיכון עם שינויים בריבית השוק, ישנם תהליכי מאקרו שעלינו להבין בתור משקיעים וסוחרים בשוק ההון – גם אם אין לכך השפעה ישירה אלא כאפקט אדווה.

מדיניות מוניטרית מרחיבה ומצמצמת

 

מדיניות מוניטרית מרחיבה היא תהליך של הבנק המרכזי, השואף להזרים כספים אל השוק ולהרחיב את הפעילות העסקית במדינה.

לרשותו מספר דרכים כאשר בראש ובראשונה, עומדת לו האפשרות להוריד את הריבית במשק. כמו כן הנמכת הסטנדרטים לקבלת הלוואות ורכישות מתמשכות של אג”ח ממשלתי, גם הם צעדים של הבנק מרכזי להזרמת כספים למשק כחלק ממדיניות מוניטרית מרחיבה. נרחיב על כך בהמשך.

הבנק המרכזי ירצה לפעול במדיניות זו בדרך כלל על מנת לבלום מיתון או לחלץ כלכלה ממיתון וזאת ע”י הזרמת “דם חדש” למשק ולתרום לעליית מחירים יציבה ובריאה.

מהעבר השני, מדיניות מוניטרית מצמצמת  היא דרכו של הבנק המרכזי לקרר כלכלה שמגיע ל”התחממות יתר” ולמנוע היפר-אינפלציה ושחיקה של כוח הקניה.

כשהבנק המרכזי רוצה לפעול לפי מדיניות זו הוא פועל ע”י העלאת הריבית במשק שהיא הכלי העיקרי שלו לבלימת האינפלציה. כמו כן הוא עשוי להקשות את הסטנדרטים לקבלת הלוואות ולהנזיל נכסים מהמאזן שלו ע”י מכירתם לציבור – דבר שיקטין את המזומן שבידי הציבור ושהוא יכול לבזבז על דברים אחרים כמו רכישות או השקעות אחרות.

לכל הלוואה קיים הסיכון שהלווה לא יחזיר את הכסף. כדי לפצות את המלווה חייב להיות פרס – הריבית. לשינויים בשכר בריבית יכולים להיות השפעות שליליות וחיוביות על הכלכלה. הלוואה היא כאמור היוון של תזרים שאמור להתקבל בעתיד. הערך הנוכחי של התזרים נמוך מן הערך בעתיד בשיעור הריבית המצטברת במהלך התקופה. באמצעות לקיחת הלוואות יכולים בעלי עסקים להרחיב את הפעילות העסקית שלהם וצרכנים יכולים לבצע רכישות גדולות.

בסביבה של ריבית נמוכה יותר, יותר ויותר אנשים מוכנים ויכולים לקחת הלוואות. הדבר מוביל לרכישות גדולות יותר ומוביל לאפקט של צריכה גבוהה יותר. עסקים נהנים מעלות מימון נמוכה לגיוס הון והדבר מאפשר ליותר ויותר עסקים להתרחב. התפוקה והפרודוקטיביות במשק חווים עליה.

לעומת זאת, עליה בשער הריבית מקטינה את ההכנסה הפנויה של הצרכנים ומגדילה את עלויות המימון לעסקים. מחיר הכסף עולה ויותר קשה לקחת הלוואות. הדבר מוביל לקיצוץ בהוצאות הצרכנים. עסקים יאלצו לשלם ריבית גבוה יותר ולהסתפק הרווחים נמוכים יותר והדבר עשוי לגרום לקיצוץ במשרות העבודה.

אם העלאת ריבית מגיע ביחד עם הקשחת הסטנדרטים לקבלת הלוואות , בנקים מסחריים יחלקו פחות ופחות הלוואות. במילים פשוטות “הברזים יסגרו” ופחות כסף יזרום בשווקים ויחליף ידיים בין עסקים ובין צרכנים.

אינפלציה ומיתון

 

שינויים בשער בריבית מועדים לשתי מטרות עיקריות:

  1. שמירה על שיעור אינפלציה יציב
  2.  מניעת מיתון במשק.

האינפלציה כאמור היא שיעור העליה במחירי הסחורות, המוצרים והשירותים לאורך זמן ומלמדת על כלכלה בריאה, מתפתחת ויציבה. כאשר אין עלית מחירים אין צמיחה אמתית של השוק. עם זאת, אינפלציה ללא פיקוח עשויה לצבור תאוצה ולהגיע לשיעור גבוה ששוחק את ערך הכסף ואיבוד כוח הקניה.

על מנת לסייע בשמירה על האינפלציה הבנק הפדרלי צופה באינדיקטורים כמו מדד המחירים לצרכן –  ממנו נגזרת האינפלציה.

כאשר שיעור האינפלציה עולה בצורה חדה הבנק הפדרלי יעלה את הריבית במשק. הדבר יגרום להוצאות המימון לעלות , להחלשות הסירקולציה של הכסף ובלימה של עליית המחירים. לעומת זאת, במשק בו אין עליית מחירים כלל פירוש הדבר שהכלכלה חלשה ועשוי אפילו להעיד על מיתון קרוב. במקרה כזה הבנק הפדרלי יוריד את הריבית במשק על מנת ‘לשחרר את הרצועה’ ולגרום להזרמת כספים במשק במטרה לגרום לעליית מחירים יציבה ובריאה.

לסיכום –

העלאה והורדה של שער הריבית במשק היא חלק מהכלים בארסנל של הבנק המרכזי לשמור על כלכלה צומחת ובריאה בהתאם לאירועים המשתנים ולתנאים בשטח בכל תקופת זמן נתונה.  לשינוי בשער הריבית יש השפעה על כיוון השווקים בטווח הקצר, הבינוני והארוך ומספקת הזדמנויות השקעה מצוינות לסוחר/המשקיע המיומן אשר יודע כיצד להתנהל ולפעול בצורה נכונה.

 

לפרטים נוספים על תכנית ההכשרה למסחר בשוק ההון בשיטת ביג שוט לחץ כאן >>>

 

צרו קשר

צרו קשר

השאירו כאן פרטים ונחזור אליך בהקדם:

WhatsApp chat רוצה לדבר עם נציג ב