תחזית לשנת 2019

מאת : בית השקעות גולד & ביג-שוט

אין לראות בנאמר  משום ייעוץ / שיווק השקעות המותאם אישית וספציפית ללקוח תוך התחשבות בנתוניו, צרכיו המיוחדים והאחרים. האמור לעיל הנו למטרת אינפורמציה בלבד ומובא כחומר רקע בלבד.

עיקרי הדברים

 • בין כל החששות שליוו את השווקים בשנת 2018 ביניהן מלחמת הסחר , הברקזיט ואירועים גלובליים אחרים, הירידה הגדולה של שנת 2018 הונעה מתוך חששות הנוגעות לרמת האינפלציה ולקצב עליית הריבית.
 • אחרי שנה עם תשואות פושרות המשקיעים נכנסים לשנה חדשה עם הרבה חששות והשוק כבר מגלם הרבה מהסיכונים. אם העבר יכול ללמד אותנו משהו, שנה הבאה יכולה להפוך בסיכוי נמוך ל- 2008 אך בסיכוי גבוה יותר דווקא להפתיע לטובה. התנודתיות בשווקים לא צפויה להיעלם בתחילת 2019 ועשויה להמשיך לתוך הרבעון הראשון של השנה בעוד השוק מתאקלם לסוף עידן הכסף הזול והקל.
 • מתח במדיניות הסחר, אינפלציה ורמת הריבית הם האינדיקטורים לעקוב אחריהם בעוד התנאים הפיננסיים מתהדקים.
 • הצמיחה בכלכלה העולמית מאטה בעוד הסייקל הכלכלי מתקרב לסיומו במסלול דומה לשנת 2015 . הצעדים שנעשו אז ושינו את המגמה השלילית יכולים לסייע גם היום.
 • ה FED העלה ריבית פעם נוספת בחודש דצמבר  אך קצב עליות הריבית צפוי להתמתן ולהסתיים לקראת אמצע 2019 במידה והאינפלציה תישאר בטווח היעד וכאשר הריבית קרובה לרמת ה-3%, מה שלדעת הכלכלנים הינה רמת “שיווי משקל”. נכון להיום הפד העמיד תחזית ל-2 העלאות ריבית נוספות ב-2019 אך אנו מניחים שלאור ההתפתחויות האחרונות עמדתו תהיה גמישה יותר ותותאם תוך כדי תנועה.
 • תשואת אג”ח ממשלתי אמריקאי לעשר שנים סימנה פסגה ברמה של 3.25% (נכון לזמן כתיבת שורות אלה היא סביב 2.75%).
 • ניסיון היסטורי מלמד שה-FED צריך לפחד יותר מריסון יתר שיגרום להאטה בצמיחה, מאשר מהסיכון האינפלציוני.
 • שער הדולר התחזק השנה בכ-8% מול סל מטבעות. אנו צופים כי הדולר ימשיך להיות יציב ויוסיף להתחזק עד אשר הפדרל ריזרב יספק הוכחות לסיום המדיניות המצמצמת והצמיחה הגלובלית תתרומם.
 • האינפלציה בישראל צפויה להישאר מתונה,סביב רמה של 1% שנתית. השקל צפוי להיחלש ביחס לסל המטבעות. נכון להיום, להערכתנו לא צפוי תהליך עליית ריבית בישראל .
 • הצמיחה ברווחים צפויה להתמתן. ההשוואה לצמיחה החזקה שהציגו החברות ב-2018 הופכת למאתגרת.
 • סיכון גדול לצמיחה קיים במשק האירופאי.
 • המאזן בין הסיכונים לסיכויים בשווקים המתפתחים תומך בהגדלת חשיפה אליהם ביחס לחשיפה לשווקים האירופאים.
 • המהפכה הטכנולוגית נמשכת ומתרחבת. סימניה צפויים להוביל לשיפור משמעותי בפריון בשנים הקרובות.
 • ככל הנראה לא התפתחה כעת בועה הדומה בסדר גודל לבועות הדוט-קום או הסאב-פריים שמכריחה להעלות ריבית משיקולים של יציבות פיננסית וחייבת להתפרק. המגמה השלילית בשווקים שקיימת לאחרונה נראית הפיכה , החברות מציגות נתוני רווח חזקים וקצב צמיחה גבוה כך שהסיכויים להתאוששות גבוהים יותר מאשר ערב המשבר בפעמים הקודמות .
 • היכולת והרצון להפריד את החדשות מהרעש יישארו גורם משמעותי עבור השקעה מוצלחת. לשם כך, גישה ממושמעת נדרשת יותר מאי פעם.

שווקי המניות ב-2018

 

אנו מתקרבים לסוף שנת 2018 ובנקודת הזמן הנוכחית טוב להסתכל מבעד לכתף ולבחון את אירועי השנה הייחודית. קשה להיזכר מתי הפעם האחרונה בה קיבלנו שנה הדומה לאחרונה, ולאחר עשור בו המדדים סוגרים שנה אחרי שנה בעליות מחירים, עושה רושם ש-2018 תסתיים בסימן שלילי. שנה ששעריה נפתחו בדהירה חזקה רק לשם תיקון של 10% מאזור השיא בתוך מספר שבועות, וזמן קצר לאחר מכן ריבאונד חזרה כלפי מעלה שהוביל את השווקים לשיאים חדשים במהלך השנה שוב רק כדי לתקן חזרה את כל הדרך לירידה נוספת של כ- 20%.

התנהגות המחיר המתוארת מתאימה לתרחיש של התגלות מחירים, ואנו ערים לתנודות חזקות במהלך ההתרחבות הנ”ל שבחינה מחדש שלה תתרחש לאחר בדיקה מחודשת של אזורי המחיר הנמוכים שסומנו בחודש פברואר השנה. בנוסף, במהלך חודש דצמבר התרחש חיתוך כלפי מטה של הממוצעים הנעים 50 יום וה-200 יום במדדי המניות בארה”ב, תרחיש שעבור המנתחים הטכניים מתאר מצב שבו התנאים הטכניים להמשך העליות השתנו. עם זאת, מבחינה סטטיסטית, לא מדובר באינדיקטור שכדאי להישען עליו ברוב המקרים.

מבחינה היסטורית ובהסתכלות אחורנית עד לשנת 1928 , רק 4 פעמים השוק הציג התנהגות מחיר כזו בה הוא מתקן פעמיים כ-10% מאזור השיא במהלך תקופה של 12 חודשים. מתוך ארבעת הפעמים האלה, רק אחת קרתה בציר זמן של שנה קלנדרית – שנת 1990. ההיסטוריה מלמדת שעל אף ששנת 1990 סגרה באזורים שליליים ובירידה של 3% במדד ה- S&P500, השנים שלאחר מכן היו צבועות בירוק וסיפקו תשואה מצטברת של מעל 350% עד שנת 1999, 9 שנים לאחר מכן, לפני שהתקבלה שנה נוספת של ירידות בשנת 2000. אנו לא טוענים שמצב דומה יתרחש גם הפעם, אלא רק מציבים תזכורת עדינה לדובים שמתחילים לצאת מהיער.

תיקון בגודל של 20% במדד ה- S&P500התרחש בפעם האחרונה לפני 7 שנים , בשנת 2011. זהו עדיין לא המצב כיום, אך נראה שכבר הרוב המכריע של החדשות השליליות מתומחרות בשווקים – אלא אם אנו בדרך למיתון אמיתי,  אפשרות קיצונית אם לוקחים בחשבון את דבריו של יו”ר הפד רק לפני מספר קצר של חודשים, התאריך ה26/09/2018 : “הכלכלה שלנו חזקה , האבטלה נמוכה, והמשכורות בעליה. האינפלציה נמוכה ויציבה. כל אלה סימנים טובים מאוד“.

 

הקטליזטורים

 

המשקיעים נשמו לרווחה בתחילת החודש ולאחר פסגת ה- 20 G, בה סיכמו ביניהם נשיא ארה”ב דונלד טראמפ ונשיא סין שי ג’ינפינג על איפוק מסוים בהקשר של מלחמת הסחר ועצירה בכל הנוגע להחרפת המכסים שמטילות שני המדינות אחת על השנייה. על אף  “הפסקת האש” למשך 90 ימים עליה סיכמו שני הנשיאים, בה ינסו שני הצדדים להגיע להסכמות והבנות מגובשות יותר תוך ניהול שיחות ברוח חיובית יותר, המשקיעים נותרו בחוסר וודאות בנוגע לעתיד לבוא מכיוון מלחמת הסחר.

ארה”ב דחתה בשלושה חודשים העלאת מכסי מגן על סחורות סיניות, בעוד סין הסכימה להתחיל לרכוש סחורות אמריקאיות במטרה לצמצם את גירעון הסחר האמריקאי.

עם זאת, אמונה שנושאי סחר בין סין לארה”ב יפתרו בתוך עניין של שבועות או חודשים ספורים אינה מהווה גישה רציונלית. הנושא עצמו נשאר מנופח ומיוחס יתר על המידה והמדיה תמשיך לייצר רעשים סביב הנושא, כולל הדיווחים שהתקבלו לאחרונה על מעצרה ושחרורה של סמנכלי”ת הכספים והבת של מייסד ענקית הטלקום הסינית ‘וואווי’ בעקבות חשדות שהחברה מעורבת בהונאה בנקאית והפרת הסנקציות האיראניות.

כל זה מתיישב באופן מושלם עם המצב הנוכחי בשווקים. מצב שבו כל פיסת מידע מנותחת ונאמדת לפי התרחיש הגרוע ביותר – דוגמא מצוינת לדרך שבה אמוציות תופסות תפקיד משמעותי בהתנהגות המחיר בשוק ההון.

מדיניות הפדרל ריזרב

 

תחת הנהגה חדשה של ג’רופ פאוול בשנת 2018 , הפדרל ריזרב המשיך בנתיבו להעלאת הריבית לאזור ריבית ניטרלית יחד עם צמצום המאזן בקצב גובר.

3 העלאות ריבית בשלושת הרבעונים הראשונים של השנה והעלאה נוספת בחודש דצמבר שסוגר את השנה הביאו את השווקים למצב בו עליהם לבצע התאמות לסביבה הכלכלית החדשה והסימפטומים לכך הם עליית התנודתיות החדה בשווקים.

עושה רושם כי יו”ר הפד ג’רום פאוול מוריד בזהירות את הרגל מהגז לאחר שציין כי הריבית קרובה מאוד לרמת הריבית הניטראלית – כזו שתוביל לסיום גלי העליות בריבית לפחות לזמן קצוב. בינתיים בהכרזת הריבית האחרונה הודיע פאוול על כוונת הפד להעלות את הריבית פעמיים במהלך 2019.

כשאת הרקע מקשטים כותרות על היפוך עקום התשואות בארה”ב – דבר המעיד על מצב בו משקיעים מאמינים כי הפדרל ריזרב יעצור את עליית על מנת לא להחריף את ההאטה הצפויה במשק בעקבות קצב הצמיחה שעלול להתמתן בשנים הקרובות, ומקשה על זירת המשחק בשוק האג”ח.

היפוך עקום התשואות עומד בגדר סימן ראשוני למיתון פוטנציאלי. במילים פשוטות, היפוך העקום משמעותו מצב חריג בו התשואות על אג”ח ממשלתי לטווח קצר גבוהות יותר מהתשואות על אג”ח ממשלתי לטווח ארוך יותר. במצב נורמאלי, אג”ח ארוך יותר אמור להציע למשקיעים תשואה גבוה יותר על ההשקעה, על מנת לפצות על סיכוני הזמן והאינפלציה בתקופת ההשקעה. מצב בו העקום מתהפך מעיד על כך שמשקיעים חוששים מהמצב הכלכלי בטווח הקצר. עם זאת, עדיין אין סיבה מספיק טובה לקפוץ למסקנות.

אחרי הכל, העקום עדיין לא התהפך. נכון לעכשיו תשואת אג”ח ארוך ל-5 שנים נסחרת בתשואה נמוכה במספר בודדת של נקודות מתשואת אג”ח ממשלתי לשנתיים – אך מבחינה סטטיסטית אירוע כזה התרחש ב-73 מקרים ייחודיים במהלך 64 השנים האחרונות, בהם חווינו רק 9 מיתונים.

אז הכותרות גזרו עלינו להסתכל על ההשוואה בין אג”ח ממשלתי לשנתיים ול-5 שנים אבל ההשוואה המקובלת דה פאקטו נעשית בין אג”ח ממשלתי לשנתיים מול אג”ח ממשלתי ל-10 שנים, והם שעדיין נסחרים בהפרש. כמובן שההיפוך עוד עלול להתרחש, אך הפער עשוי להישאר שטוח ולהצטמצם במשך חודשים ארוכים לפני שזה יקרה ועל כן אין סיבה לבצע שינויים באסטרטגיית ההשקעה עד שיתקבלו סימנים נוספים. עקום התשואות היה שטוח במשך חלק נרחב מהשנה ומצב דומה התרחש בסוף שנת 2017. כמו כן,  ההיסטוריה מלמדת כי במהלך מחזור העליות משנת 1990 היו מספר מקרים בהן עקום התשואות היה שטוח ומחירי המניות המשיכו לנסוק.

היסטורית , במהלך שנה לפני שעקום התשואות מתהפך, שווקי המניות הגלובליים רשמו עליות בתשואות שכמעט תמיד היו דו ספרתיות.

 

 

הנתונים הנוכחיים לא מצריכים שינויים בתיק ההשקעות. נותר לבחון האם הפד ימשיך במדיניות המוניטרית המצמצמת לפני שזאת תגרור היפוך בעקום התשואות שכאמור, עדיין לא התהפך לפי היחס המקובל.

 

האם עקום התשואות מרמז על התקרבותו של בום דפלציוני ?

 

כפי שנאמר, התשואות על אג”ח ארוך יותר אמור להציג פיצוי גבוה יותר למשקיעים אל מול אג”ח קצר יותר מאחר בעקבות סיכונים הקשורים לערך הזמן ולסיכוני אינפלציה, שעומדת על אזור ה-2% במהלך השנים האחרונות. שיטוח העקום מציג מצב בו משקיעים מתמחרים האטה בצמיחה הכלכלית וירידת מחירים בסיטואציה שתביא את הפד לעצור את עליית הריבית ואף להוריד אותה בשלב מאוחר יותר בתוך 2019-2020 על מנת למנוע מצב בו המשק מדרדר למיתון.

אבל, מה שקורה כרגע בכלכלה עשוי להיות דווקא מצב יוצא דופן והזדמנות מצוינת עבור משקיעים. להזדמנות הזאת קוראים בום דפלציוני.

בום דפלציוני הוא מצב שקורה בנקודת זמן בה הרבה מאוד טכנולוגיות וחידושים משתחררים ומשתלבים במשק בבת אחת ותופסים מקום משמעותי באורח החיים שלנו. הפיתוחים הטכנולוגיים בתחומי התחבורה והתקשורת והקו המפריד בין הטכנולוגיה לחים שלנו שהולך ומטשטש מובילים לירידת מחירים (דיפלציה) על אף צמיחה כלכלית שברקע. דפלציה המונעת מצמיחה והתקדמות טכנולוגית שמוזילה עלויות בהמון אספקטים בחיינו.

אירועים כאלה זכורים מספר פעמים מועט מאוד במהלך ההיסטוריה ואף הוגדרו כמהפכות תעשייתיות.

במהלך השנים המאוחרות של המאה ה-18 הייתה זו המפעם הראשונה בה החברה החלה להתאקלם למעבר לחברה תעשייתית כאשר פיתוח מנוע הקיטור אפשר הפעלתם של מכונות.

בשנים המאוחרות של המאה ה-19 החלה עלייה מאסיבית בייצור ובתפוקה עקב השימוש בנפט כמקור אנרגיה והפעלת תחנות כוח וחשמל, כמו כן המצאות כמו הטלפון, המטוס , הגרמופון והנורה.

בסוף המאה הקודמת התרחשה המהפכה הדיגיטלית כאשר האינטרנט , המחשבים ומכשירים אלקטרוניים התחילו לקחת חלק בחלק היום יום.

כיום הפיתוחים הטכנולוגיים שמובילים את המהפכה קשורים בתקשורת, תחבורה, רובוטיקה, אינטליגנציה מלאכותית, “האינטרנט של הדברים” , מדפסות תלת מימד, סייבר וננוטכנולוגיה.

סבירות גבוה שאנו עומדים בפני תקופה שבה מחירי מוצרים ושירותים הולכים לרדת בעקבות פיתוחים וחידושים טכנולוגיים שיזילו את עלותם, בשונה מתקופות אחרות בהם הצמיחה הכלכלית התבססה על עליית מחירים ועלייה בשכר. אם כך יתבהר המצב, המניות אותן נרצה להחזיק הן של אותן חברות הצמיחה שיוצרות את הבום הדיפלציוני הזה בעוד חברות מיושנות וותיקות שסוחבות חוב כבד וארוך טווח עלולות לאבד מהלגיטימציה שלהן ולהגיע למצב של פשיטת רגל.

 

רווחי החברות

 

הרוב המוחלט של חברות מדד ה S&P 500 נתנו את דיווחיהן לרבעון השלישי של השנה. את תוצאות הרבעון האחרון לשנה נקבל במהלך הרבעון הראשון של 2019. 77% מחברות המדד סיפקו נתוני רווח חיוביים שהתעלו על תחזיות האנליסטים בשורת הרווח למניה בעוד ש-62% מחברות המדד סיפקו תוצאות שהכו את צפי האנליסטים לשורת המכירות.

ביחס לרבעון האחרון של השנה, הצפי הוא לנתוני צמיחה של כ-13% ברווחי החברות. אם זה יהיה הנתון בפועל, תהיה זו הפעם החמישית ברצף בה המדד מציג נתוני צמיחה דו ספרתיים על בסיס רבעוני.

מכפיל הרווח 12 חודשים קדימה של חברות המדד עומד על 15.4. נמוך מהממוצע ב-5 השנים האחרונות (16.4) אך גבוה מהממוצע בעשור האחרון (14.6). מכפיל זה אינו משקף מחירי נכסים מנופחים בשוק המניות.

בנוגע לשנת 2019, הציפיות הן שרווחי החברות יצמחו , אך בקצב נמוך יותר מאשר בשנים הקודמות:

עבור הרבעון הראשון של שנת 2019 האנליסטים צופים קצב צמיחה של 4.3% ברווחים ו-7% בהכנסות.

ציפיות האנליסטים לרבעון השני של השנה עומדות על צמיחה של 4.8% ברווחי החברות וצמיחה של 5.7% בהכנסות.

בעוד אנליסטים צופים האטה בצמיחה ומנמיכים ציפיות. השינוי בקצב הצמיחה יהיה במעקב צמוד ומאחר והציפיות כבר החלו לנטות כלפי מטה , צמיחה מפתיעה ברווחים בשילוב עם אזורי המחיר הנמוכים ביחס לחודשי הקיץ ולאחר תיקון של מעל 10% במדדים, עשויה לשנות את התמונה כפי שראינו כבר פעמים רבות בעבר.

ככל הנראה אין היום בועה פיננסית ממש גדולה שחייבת להתפרק. להבדיל מהמצב בשנת 2000 או ב-2008 ,המגמה השלילית בשווקים שקיימת לאחרונה נראית הפיכה , החברות מציגות נתוני רווח חזקים וקצב צמיחה גבוה כך שהסיכויים להתאוששות גבוהים יותר מאשר ערב המשבר בפעמים הקודמות .

התמונה הגלובאלית

 

שווקי המניות ברחבי העולם פנו מטה במהלך החצי השני של 2018 בעוד מדדי המניות בארה”ב הספיקו לסמן שיאים חדשים לפני הירידות שמחקו את הביצועים מתחילת השנה.

מאחר והשווקים ברחבי הגלובוס איבדו מהסנכרון ביניהם, סיטואציה אמתית היא היחלשות התמונה הכלכלית הגלובלית. אך לפני שנקפוץ למסקנות , נזכיר שבשנים 2015/2016 הנתונים היו מדאיגים גם אז אך שרדנו את אותה התקופה מבלי להיכנס לשוק דובי אמיתי במדדי המניות. עם זאת דבר אחד בטוח – אנו נצטרך לראות שיפור בתמונה הגלובאלית בכדי לצפות למחירי מניות גבוהים יותר במהלך 2019.

אירופה

 

חששות בנוגע לברקזיט והשלכותיו כמו גם הכיוון שאליו נעה הפוליטיקה האירופאית הפחיתו את הביטחון ותדלקו את חוסר הוודאות בשווקי אירופה.

בשנה הבאה יתקיימו בחירות לפרלמנט האירופאי בהן הכוחות הרדיקליים צפויים להתחזק. כמו כן, ההרעה האחרונה בתנאים הפיננסיים צפויה להכביד על הכלכלה ובמבט קדימה, קשה לזהות מנועי צמיחה פנימיים שיכולים להגביר קצב הצמיחה באירופה.

השיפור עשוי להגיע בעקבות האצה בצמיחה העולמית, אך כרגע לא זה המצב .

בינתיים הבנק המרכזי האירופי (ECD) החליט לחסל את תוכנית רכישת האג”ח שלו בסוף השנה הנוכחית. בהינתן הרקע הכלכלי והלחצים האינפלציוניים המתונים, העלאת שערי ריבית באירופה אינה צפויה בחציון הראשון של 2019. נורמליזציה בשערי הריבית צפויה להיות חיובית ולתמוך גם בשוקי המניות האירופאיים.

סין

היחלשות הצמיחה במשק הסיני היא להערכתנו אחד הגורמים המרכזיים להאטה בכלכלה העולמית השנה. הכלכלה הסינית מציגה סיכונים פיננסיים גבוהים והיא זקוקה מדי תקופה לתמריצים כדי להמשיך ולצמוח בקצב גבוה ולמשוך גם את העולם אחריו. כך קרה אחרי המשבר ב-2008 ,ב-2012 וב-2015.

הצעדים בהם נקט הממשל בשנת 2015 צומצמו בהדרגה והשנה הובילו לחולשה בכלכלה הסינית. מלחמת הסחר רק החריפה את המצב ובעוד בסין כבר החלו במאמצים לתמוך בפעילות באמצעים שונים, עדיין לא הפעילו את “הכלים הכבדים” בדומה לצעדים שננקטו בשנת 2015 . מצד שני, הממשל הסיני מתחמק מפרסום נתונים כלכליים ע”י ביטולם ודחייתם.

טענות נגד הממשל הסיני בדבר זיוף של נתונים כלכליים אינן חדשות, אך אי פרסום הנתונים האחרונים ברקע למלחמת הסחר עם ארה”ב מגבירים עוד יותר את הספקולציות סביב הרצון של סין למנוע פרסום נתונים שליליים על הכלכלה.

ההשפעה של מלחמת הטכנולוגיה הקרה בין ארה”ב לסין כמובן מכבידה רבות על כלכלות ברחבי העולם. המשא ומתן בין שתי המדינות ימשיך אל תוך 2019 כך שחוסר הוודאות  כמו גם רגישות השווקים למצב וכמובן התנודתיות ימשיכו להשפיע על השווקים וילוו אותם ברבעון הראשון של 2019. 

ארה”ב

הכלכלה האמריקאית צפויה להאט לאחר שרפורמת המסים של טראמפ נספגה במערכת והשפעותיה מתפוגגות. התייקרות עלויות המימון מתחילה לגבות מחיר מהצמיחה כמו כן המשך התקררות בכלכלה העולמית, במיוחד אם תימשך מלחמת הסחר, ישפיע גם על המשק האמריקאי.

מנגד, הירידה במחירי המניות בשילוב עם שיפור ותנופה ברווחי החברות הביאו לשיפור בהערכות השווי של שוק המניות מאז תחילת 2018.

ציפיות הצידה, כל עוד אין הוכחות ממשיות בטווח הקצר לשיפור המגמה בשוק המניות האמריקאי, הטווח הארוך נשאר תחת עננה של חוסר וודאות. עם זאת, מיתון במשק האמריקאי עדיין לא נצפה באופק.

שווקים מתפתחים

בשנת 2018 התממשו כמעט כל הסיכונים הרלוונטיים לשווקים המתעוררים. הכלכלה הסינית נחלשה, הדולר התחזק, התשואות בארה”ב עלו ופרצה מלחמת הסחר. המניות בשווקים אלו הציגו ביצועי חסר משמעותיים ביחס למדדים אחרים ובמיוחד בהשוואה לשוק האמריקאי.

אם וכאשר ארה”ב וסין יגיעו להסכמה בנושא הסחר, השווקים המתפתחים יהיו בין הנהנים העיקריים מכך.

כמו כן, סיום עליות ריבית ה-FED בשנה הקרובה, אם וכאשר, צפוי להפחית לחץ להתחזקות הדולר ועליית התשואות  ולפעול לטובת השווקים המתפתחים.

בנוסף, השווקים המתעוררים שהיו במצב כלכלי שברירי, כמו טורקיה או ארגנטינה כבר ספגו את המכה והסיכון להפתעות לרעה פחת באזורים הללו.

הנחיתות שהציגו שוקי המניות והמטבעות במדינות המתפתחות הייתה מספיק גדולה, בשילוב עם הגורמים הנ”ל, כדי להצדיק הסטה הדרגתית אליהם.מכאן שהמאזן בין סיכוי לסיכון בשווקים המתפתחים תומך בהגדלת חשיפה אליהם.

יפן

שוק המניות היפני לא הלך לשום מקום במשך כמעט 30 שנה. מאז הוא חווה את הבועה המאסיבית שהתפוצצה ב-1990, הניקיי (מדד המניות המקביל למדד הדאו ג’ונס האמריקאי)  היפני עלה למעלה וירד למטה, אבל בעיקר הלך שצידה ובתנועה שלא יצרה הזדמנויות אטרקטיביות עבור משקיעים.

אז מה השתנה עכשיו?

הערכת השווי על הרבה מניות יפניות מצביעה על כך שהן זולות. מאוד זולות. מבחינה מספרית, ישנן 2959 חברות שנסחרות בבורסה היפנית בעוד רק 38% מהן נסחרות בשווי הגבוה מ-500 מיליון דולר. מעל חצי מהחברות מוערכות בפחות מ-200 מיליון דולר.

חלק מהחברות הן חלוצות ופורצות דרך בתחומים חשובים וטכנולוגיים כמו רובוטיקה , סנסורים, אוטומציה ואלקטרוניקה באופן כללי. מדובר במוצרים ושירותים המבוקשים ברחבי כל העולם.

זוהי נקודה מעניינת מאחר ומדובר ביפן, הכלכלה השלישית בגודלה בעולם.

לשם השוואה, בארה”ב 58% מהחברות הנסחרות בבורסה מוערכות ביותר מ-500 מיליון דולר, הבדל של 20%.

עד לפני כמה שנים, יפן הייתה נחשבת מדינה גרועה עבור בעלי מניות, אך הנחת הדעת הזו מקבלת תפנית בזמן האחרון. היום, חברות יפניות מאוד ערניות ומודעות לבעלי המניות ומודעות לעובדה שעליהן לייצר ערך לבעלי המניות, כפי שמציג הגרף הבא, בוא ניתן להבחין כי יפן מתחילה להדביק את הפער עם השאר העולם מבחינת התשואה על ההון שהאחזקה בחברות יפניות מציעה למשקיעים.

 

 

על אף שעדיין שיפן עדיין לא מציגה תשואה על ההון העומדת בקנה אחד עם התשואות בעולם – בשילוב עם תמחור חסר, אנו מאמינים כי מדובר בהזדמנות מצוינת עבור משקיעים.

נקודה קריטית המחזקת את דעתנו היא העובדה שהבנק המרכזי של יפן רוכש בחשאיות מניות יפניות בעקיפין על ידי שימוש בתעודות סל. עד כה רכש הבנק ניירות ערך בהיקף של 191 מיליארד דולר, 75% מסך ההיצע של כל תעודות הסל הנסחרות ביפן. במילים אחרות, הבנק המרכזי של יפן ספג את כל ההיצע העודף של מניות יפניות באמצעות שוק תעודות הסל.

בנוסף, הגופים הגדולים – מוסדיים , קרנות גידור, קרנות פנסיה וכו’ אינן מושקעות או מושקעות באופן מינימלי בשוק היפני , בעיקר בגלל ההיסטוריה שלו והעובדה שהיווה מקום קשה להשיג בו תשואות בעשורים האחרונים. על אף זאת, אנו מאמינים כי במוקדם או במאוחר , אנו מאמינים שאותם גופים יחזרו לפוזיציות בשוק ההון היפני וישלחו את מחירי המניות לעליות. השילוב של חברות איכותיות בשוק שנמצא על סף יציאה מתקופה מאוד אפורה, בנק מרכזי שתומך ברכישות והאפשרות שכסף גדול עתיד להיכנס מגבשים את עמדתנו.

כלכלת ישראל

 

לפני כחודש הודיע בנק ישראל על העלאת הריבית מ-0.1%, הרמה בה הייתה שלוש וחצי שנים, ל-0.25%. אמנם מדובר בהעלאה מזערית, אך לא מעט גבות הורמו בעקבות המהלך המפתיע מאחר והרבה זמן דיבר בנק ישראל על כך שהריבית תעלה רק לאחר שהאינפלציה בישראל תתבסס בתחום יציב בטווח של 1%-3% , מה שעדיין לא קורה בפועל.

עם זאת, לדעתנו, הריבית במשק לא צפויה לעלות באופן משמעותי או לפחות לא צפוי תהליך עליית ריבית מתמשך. הסיבות לכך קשורות בעיקר להאטה בצמיחה במצב שהאינפלציה עדיין נשארת נמוכה – אין סיבה ממשית להעלות ריבית באופן אגרסיבי (הבנקים המרכזיים בעולם שכבר העלו את הריבית התחילו את התהליך כשהאינפלציה בדרך כלל הייתה גבוהה יותר מזו הקיימת בישראל(, גם אם הבנק מעוניין להתחיל לצבור תחמושת לקראת משבר עתידי.

גם אם תתקבל החלטה להעלות ריבית פעם נוספת לרמת ריבית של 0.5%  או אפילו 1%, לא מדובר בריבית ריאלית חיובית של ממש, שכן זהו בקירוב שיעור האינפלציה הצפוי. כמו כן מבחינת השווקים הפיננסיים, ריבית כזו לא תהווה חלופה אטרקטיבית למשקיעים.

בחודשים האחרונים האינפלציה, כולל ללא האנרגיה, התייצבה קרוב לגבול התחתון של היעד. אם לא יהיו התפתחויות מפתיעות, האינפלציה צפויה להיות בין 0.8% ל-1.3%. הכוחות שעשויים לגרום לעלייה בסביבת האינפלציה הם פיחות השקל ועליית מחירים מצד חברות שונות שהחלו להודיע על התייקרויות במהלך שמעורר מחלוקת בקרב הצרכנים ועדיין לא נספג בתופעה שלא פגשנו מאז המחאה החברתית.

מנגד, הכוחות שעשויים להפחית את האינפלציה הם בין היתר ההאטה בצמיחת המשק וההאטה בעולם שמשפיעה על מחירי הסחורות, הירידה במחירי הדיור שעשויה להתמשך והשפעות המסחר האלקטרוני על מחירי מוצרים בישראל כמו גם חדירה של פלטפורמות בין לאומיות כמו אמזון לזירה המקומית.

קצב הצמיחה בישראל צפוי לרדת בהובלת הקיפאון בשוק הנדל”I לאחר שנים של צמיחה מואצת, כאשר זה מתבטא בירידה בהשקעות בבנייה למגורים ולירידה בהזמנות שירותים מבעלי מקצוע הקשורים לשוק הדיור.

כמו כן, השנה נבלם הגידול באשראי צרכני בבנקים, גם כן לאחר שנים של צמיחה מהירה, בעוד קצב הגידול נחתך לרמתו הנמוכה ביותר מתחילת שנות ה-2000. ירידה במתן האשראי משפיעה כמובן על סוגיות הצריכה.

בנוסף, מופיעים סימני היחלשות בשוק העבודה. אמנם השכר הממוצע עלה, אך  קצב גידול השכר התמתן. הגידול השנתי במשרות שכיר במגזר העסקי ירד לרמה הנמוכה מ-2013 ומספר תובעי דמי אבטלה נמצא בעלייה.

בגזרת שוק המניות המקומי, אנו מסכמים שנה בה הביצועים היו יוצאים מן הכלל, הטובים ביותר בעולם. נראה שביצועי המדדים בישראל הושגו בעקבות כספים פנויים שמסתובבים בשוק המקומי הקטן ולאו דווקא בגלל שהמצב הכלכלי כאן היה מזהיר. בשורה התחתונה אנחנו לא צופים מיתון בישראל, אך יש בהחלט סיבות להאטה בצמיחה.

 

אלוקציית תיק ההשקעות

 

שנת 2018 הייתה שנה קשה למשקיעים בכל האפיקים. בעוד הצמיחה צפויה להאט וחוסר הוודאות צפוי לעלות, השווקים צפויים להישאר תנודתיים ועצבניים. עם זאת, מצב שכזה עשוי ליצור הזדמנויות אטרקטיביות . כפי שצוין, השווקים הגלובליים הפכו לפחות מסונכרנים ולכן אנו מאמינים שהשנה משקיעים צריכים לכוון לפעילות יותר אקטיבית וסלקטיבית.

מצד שני, משקיעים אשר משך חיי ההשקעה שלהם נמוך צפויים לסבול מהתופעות של שוק תנודתי , ובעוד הסיכונים להמשך ירידות קיימים אנו רואים בהקטנת החשיפה המנייתית של אותם משקיעים (לטווחים קצרים) צעד נכון.

אקוויטי

 

שוק המניות הישראלי סיפק תשואה חיובית השנה בשונה משאר המדדים ברחבי הגלובוס אך תשואה זו מגיעה לאחר שהמדד הישראלי נשאר מאחור בשנים הקודמות והציג תשואת חסר.

הנחיתות שהציגו שוקי המניות והמטבעות במדינות המתפתחות הייתה מספיק גדולה כדי להצדיק הסטה הדרגתית אליהם. אם וכאשר עליית הריבית בארה”ב תיבלם, המדינות המתפתחות יתוגמלו. השוק האמריקאי נשאר כמועדף אלינו לחשיפה המנייתית, על אף ההתחזקות המשמעותית של הדולר.

סקטור הטכנולוגיה, ובעיקר ענף התוכנה והענן ממשיך להיות גורם הצמיחה העיקרי בשוק האמריקאי בפרט ובעולם בכלל, עם זאת מגזר הסמיקונדקטורים וענף האלקטרוניקה עשויים להמשיך להיות תחת לחץ מתמשך בעקבות מלחמת הסחר.

העלייה המתמשכת בעלות ההון תחזק את הלחץ על נכסים וסגמנטים במינוף גבוה.

כמו כן, חברות וותיקות ומיושנות שאינן מחזיקות במנועי צמיחה וסוחבות חוב כבד עלולות להמשיך לאבד נתח שוק לחברות החדשניות מביאות הבשורה ולהגיע למצב בו הפעילות העסקית שלהן לא מספיק איתנה על מנת לעמוד בהתחייבויות שלהן

עושה רושם ששנת 2019 תפתח בסימן תנודתיות גבוהה. לאחר 10 שנים רצופות של עליות במדדים המרכזיים בוול סטריט, אנו מעריכים כי על משקיעים הצופים משך חיים נמוך משנתיים לתיק ההשקעות שברשותם להקטין את אחוז החשיפה למניות כאמצעי הגנה. עם זאת אנו מאמינים כי ההסתברות לפיצוץ דמוי שנות ה-2000 ו-2008 היא נמוכה.

אג”ח

 

אנו סבורים כי הירידות בשוק האג”ח הישראלי בשילוב עם העלאת ריבית בישראל ויחד עם הצפי להתמתנות הפד בקצב העלאת הריבית בשנת 2019 מציבות את איגרות החוב הישראליות בעמדה נוחה יותר מאשר איגרות חוב אמריקאיות. עם זאת, החשיפה הדולרית מהווה גידור לירידות בשוק המניות.

לפי ציפיות האינפלציה הנוכחיות אנו נותרים אדישים בין אחזקת אג”ח שקלי לאג”ח צמוד מדד. נכון לעכשיו השוק מגלם  אינפלציה גבוהה אך אנו מאמינים כי כרגע אין כדאיות אמתית לשלם פרמיה אינפלציונית, בעיקר בעקבות הצפי להאטה מסויימת בצמיחת המשק.

 

אזהרות וסיכונים

 

 • אם אנו מסתכלים על היסודות, למרות שהכלכלה הגלובלית מראה סימנים של שלבים מאוחרים בסייקל הכלכלי היא עדיין נשארת על נתיב צמיחה.
 • האינדיקטורים המובילים בארה”ב נשארים יחסית חיוביים, ומצביעים על כך שהפער בין הצמיחה בכלכלת ארה”ב למצב הפחות טוב בשאר העולם ימשיך לעת עתה.
 • למרות זאת, במהלך השנה הבאה הפער הזה צפוי להצטמצם, כשהדחיפה שחוותה הכלכלה האמריקאית כתוצאה מהורדת המסים תתחיל להיחלש. באופן כללי, הסביבה הכלכלית נשארת חיובית ומעודדת צריכה ולכן צפויה לתמוך בגידול ברווחיות.
 • חוסר הוודאות בשווקים ילווה אותנו גם ברבעון הראשון של השנה וכמו כן גם התנודתיות הגבוהה בשווקים.
 • הגעה להסכם בין ארה”ב לסין בנושאי הסחר תתרום כמובן להתאוששות בשווקים הגלובליים בכלל ובשווקי סין וארה”ב בפרט אך הסיכוי להתממשות של תרחיש כזה יגבר רק עם חלוף הזמן.
 • מצב שבו הפדרל ריזרב בולם את קצב עליית הריבית או אפילו מקפיא אותה במהלך 2019 עשוי בהחלט להזרים דלקים חדשים לשווקי המניות ולמתן את התנודתיות. עם זאת, הנחות הבסיס למהלך שכזה מצידו הם קריטיים להבנה של המצב הכלכלי במדינה. כרגע הצפי עומד על 2 העלאות ריבית נוספות במהלך 2019. פד תקיף יותר כמובן עשוי להשפיע לרעה על השווקים ולהוסיף לסנטימנט השלילי ולשחיקה של מכפילי הרווח.
 • יותר ויותר חברות וותיקות גדולות מסורבלות ומיושנות הממונפות ביחס גבוה נמצאות בסיכון לחדלות הלגיטמציה שלהן בעיני הלקוחות שעוברים לשירותים חדשניים יותר והן בסיכון להגעה למצב של פשיטת רגל בהתחשב בסביבת ריבית שכזו. על אף הציפיה כי הצמיחה בארה”ב תתמתן בשנה הבאה, אנו לא חוזים מיתון, אלא המשך צמיחה בקצב איטי וסולידי יותר במהלך 2019.
  • חרף הסנטימנט השלילי מסביב, המשקיעים חייבים להישאר עם הרגליים על הקרקע. כרגע השוק מתמחר כל תרחיש על הצד הגרוע ביותר אך ישנם סימנים חיוביים שאין להתעלם מהם:
   • האינפלציה ברמה סבירה
   • הפדרל ריזרב ממתן את צפי העלאת הריבית ב-2019.
   • עד לפני מספר חודשים הקייס של הדובים היה האופוריה בשווקים. אין אופוריה בשווקים כרגע בעוד משקיעים מסתכלים מבעד לכתף.
   • רווחי החברות אמנם לא צפויים לצמוח בקצב הגבוהה בו צמחו בשנים האחרונות אך עדיין מדובר בצפי לצמיחה ברווחים בעוד מכפילי השווי רחוקים מלרמוז על בועה פיננסית במחירי הנכסים
 • אלו לא סימנים המגיעים בסופו של שוק שורי, אלא אם הפעם זה אחרת. 

  אם אתה רוצה ללמוד כיצד להפוך מסחר בשוק ההון למקור הכנסה נוסף או עיקרי, הכנו עבורך 4 שיעורי מפתח בנושאים הקריטים להצלחה.
  השיעורים ישארו פתוחים ללא עלות לזמן מוגבל בלבד. לכן, מהר ונצל את ההזדמנות לצפות בהם ולרכוש את הידע החשוב שבתוכם.
   

   

  אין לראות בנאמר  משום ייעוץ / שיווק השקעות המותאם אישית וספציפית ללקוח תוך התחשבות בנתוניו, צרכיו המיוחדים והאחרים. האמור לעיל הנו למטרת אינפורמציה בלבד ומובא כחומר רקע בלבד.

 

 

 

 

 

 

 

צרו קשר

צרו קשר

השאירו כאן פרטים ונחזור אליך בהקדם:

WhatsApp chat רוצה לדבר עם נציג ב