איך זה עובד?

תעודת סל היא מכשיר השקעה המשתדל לעקוב בצורה המדויקת ביותר אחרי ערכו של סל נכסי הבסיס הספציפי ממנו הוא מורכב, בעלויות נמוכות.
תעודת סל היא לאו דווקא מכשיר שנועד לעקוב אחרי סל הנכסים של מדד מסוים. ישנו מגוון רחב של תעודת סל, המאפשרות השקעה בפילוסופיה מסוימת (צמיחה וערך לדוגמא), תהליך השקעה מסוים (תעודת סל ממונפת או הפוכה לדוגמא) או אפילו גישה ספציפית לקבוצת נכסים משויכת גיאוגרפית או סקטוריאלית. בנוסף, קיימות תעודות סל המזכירות אחת את השנייה באופי הנכסים המוחזקים, אך שונות בהקצאת ההון לכל נכס.

קצב הגידול במספר תעודות הסל ובכמות ההון שמוזרמת אליהן. נכון לסוף פברואר 2017, 3.1 טריליון דולרים מוחזקים באמצעות תעודות סל בארצות הברית.

הרעיון ממנו נולדו תעודות הסל החל במחקרים המעודדים פיזור בהשקעה, מתוך הנחה שחלק שולי מהתשואה בתיק ההשקעות נובע מבחירה מדויקת של ניירות וכי ניתן להפחית את הסיכון בתיק ההשקעות ביעילות בעזרת פיזור.

תעודת סל, בשונה מקרן נאמנות, נסחרת במהלך היום בבורסה. מחירה מושפע מהיצעים וביקושים. כמו כן, ניתן לפעול גם בשורט על רוב התעודות. על מנת לשמור את מחיר תעודת הסל קרוב ככל האפשר לערך הנכסים המרכיבים אותה, קיימים שני אמצעים. הראשון הוא שקיפות מלאה – תשקיף תעודת הסל, והדיווחים המלווים אותה ע”י הגוף המספק אותה, עוזרים למשקיע לקבל החלטות בנוגע לשווי נכסי הבסיס של התעודה.

האמצעי השני הוא באמצעות משתתף מורשה – עושה שוק, ספציאליסט, או כל גוף מוסדי גדול בעל כוח קניה גדול. תפקידו לבצע רכישות של ניירות הערך המרכיבות את תעודת הסל. לאחר ביצוע הרכישות הוא מעביר את כמות נכסי הבסיס ליצרן של תעודת הסל, שמעניק לו בתמורה יחידות של תעודת הסל באופן שווה, ביחס לשווי נכסי הבסיס של התעודה, ולא ביחס למחיר תעודת הסל בשוק. בצורה הזאת יכול עושה השוק למכור את התעודה בשנית בשוק, במחיר הנקוב, ולהרוויח את ההפרש. באותה צורה, יכול עושה השוק לקנות יחידות של תעודת הסל מהשוק, ולהחזיק אותן ליצרן תעודת הסל, שיספק לו בתמורה ניירות ערך המרכיבות את התעודה בכמות מתאימה ביחס לשווי שלהן, ולא ביחס למחיר בו נסחרת התעודה. האמצעים הללו מאפשרים ארביטראז’ שמטרתו לסגור את הפערים בין מחיר תעודת הסל לשווי נכסי הבסיס שלה.

נניח שאני עושה שוק של תעודת סל, ואני מוצא ששווי נכסי הבסיס של תעודת הסל, בהתאמה להקצאת הנכסים כמובן, הוא 50$, נמוך מהמחיר שלה בשוק, 55$. אני אקנה את הניירות המרכיבות את תעודת הסל, ואעביר אותן ליצרן של התעודה. בתמורה אקבל תעודת סל שאני יכול למכור בשוק ב55$. המכירה של התעודה בשוק תלחץ על המחיר למטה, מה שיתרום לסגירת הפער, ואני ארוויח את המרווח. אתר בלומברג מספק כלי נחמד להתנסות בצורה יצירתית לעניין הזה :  https://www.bloomberg.com/features/2016-etf-files/toy/

מנפיקות של תעודות סל:

יש מגוון חברות שמנפיקות תעודות סל. IShares , Proshares , Vanguard, Fidelity, SPDRהן רק חלק קטן מהרשימה. רשימה של מנפיקי תעודות סל : https://etfdb.com/issuers/
כל מנפיק מספק מידע רחב בנוגע לכל תעודה תעודה באתר האינטרנט שלו. תשקיפים ועובדות שונות על התעודה, תשואות, החזקות, הקצאת הון, מאפיינים פיננסיים, עלויות, חשיפות שוק ודיווחים תקופתיים..

טבלת תעודות סל עיקריות:

תצוגה מצוינת של תעודות סל וסקירה מלאה שלהן מתאפשרת באמצעות האתר הזה: https://www.etf.com/etfanalytics/etf-finder או באתר הזה https://etfdb.com/screener/

קורלציה בין תעודת סל

קורלציה היא מדד לבחינה של יחסי כוחות וכיוון בין מחיר של שני נכסים. במילים אחרות, קורלציה מודדת באיזה היקף נע המחיר של שני ניירות ערך באותו כיוון.
המדד נפרס בטווח שבין 1 ל- 1-, כאשר מדידה של 1 נחשבת לקורלציה חזקה מאוד בין שני ניירות הערך, בעוד מדידה של 1- נחשבת לקורלציה חזקה אך הפוכה בין שני ניירות ערך. (אחד עולה, השני יורד)
מדידה של 0 או באזור ה-0 מעידה על כך שאין קורלציה או שהיא חלשה מאוד וכמעט לא קיימת. כמו כן, קורלציה נמדדת לפי ביצועי ניירות הערך על פני תקופה מסוימת, ולכן משתנה ממדידה למדידה.

להלן קורלציה בין תעודות סל נבחרות בששת החודשים האחרונים:

 

צרו קשר

צרו קשר

השאירו כאן פרטים ונחזור אליך בהקדם:

WhatsApp chat רוצה לדבר עם נציג ב