סוחרים יומיים מקצועיים יודעים שהבנה עמוקה של חלון הlvl 2 וקריאה נכונה של הנתונים המוצגים בו היא מרכיב חשוב להצלחה, הבנה של תנועת המחיר, זיהוי עסקאות ונקודת כניסה. זה אולי נראה מסובך לסוחר המתחיל, אבל עם הזמן וההתבוננות החלקים מתחילים להתחבר.
רק בשביל לסדר את הראש, הינה הגדרה של חלון ה-LVL 2 :
שירות שניתן ע”י חברות ברוקראז’ דרך פלטפורמת מסחר המספקת נתונים בזמן אמת, לגבי פקודות שמציבים עושי שוק בכל מניה הרשומה בבורסאת הנאסדק.

במילים פשוטות, השירות הזה מאפשר לכם לראות את העסקאות מתבצעות לכם מול העניים. אבל כדי לקבל הבנה עמוקה של חלון הlvl2 צריך לעבור בדרך בעוד שני מקומות. פקודות, וספריד(מרווח).ספריד (“מרווח”) הוא ההפרש בין המחיר הנמוך ביותר שמציע המוכר במניה, למחיר הגבוהה ביותר שבו יש קונה למניה.

הספריד מושפע ממספר גורמים:

1.כמות המניות הצפות (float) – צד ההיצע. מספר המניות הניתנות למסחר פעיל במניה.
2.העניין והביקוש הפעיל במניה.
3.ככל שהספריד יותר גבוהה, כך תנודתיות המניה יותר גבוהה, והמניה מסוכנת יותר. הספריד משתנה מרגע לרגע לפי הפקודות שנשלחות מכל רחבי העולם.

ישנן שלוש פקודות:

Market – פקודה לביצוע מידי של קניה \ מכירה במחיר שוק לכמות הנבחרת. הכמות תקנה ללא הגבלת מחיר.

Stop – זוהי פקודה שבעזרתה ניתן למנוע הפסד. בעסקת לונג נשתמש בפקודת ה stop sellלהגנה במחיר הנמוך ממחיר השוק. בעסקת שורט ונשתמש בפקודת stop buy להגנה במחיר הגבוהה ממחיר השוק.שימוש נוסף של הפקודה הוא לתזמן כניסה. ניתן לתזמן כניסה לעסקת לונג באמצעות הצבת פקודת stop buy במחיר הגבוהה ממחיר השוק, ולתזמן כניסה לעסקת שורט עם פקודת stop sell במחיר הנמוך ממחיר השוק.פקודת סטופ במהותה היא פקודת מרקט, ומשמעותה קניה במרקט ברגע שהמחיר מגיע למגיע שמוזן בפקודה. ניתן להגביל את המחיר ביצוע העסקה באמצעות פקודת stop limit. דוגמא: במידה וזיהינו מוכר ענק במחיר 10$, נרצה להיכנס בפריצה שלו במחיר 10.01. אבל עלול להיפתח ספריד גבוהה לאחר הפריצה ואנחנו לא רוצים לשלם מחיר יקר עבור הכמות שנקנה, ולכן נציב פקודת stop limit במרווח של 3 סנט (דוגמא). Stop : 10.01 ,Llimit : 10.04 , BUY.

Limit – פקודה בעזרתה ניתן לממש רווחים. למימוש רווחים בעסקת לונג נציב פקודת sell limit במחיר הגבוהה מהמחיר הנוכחי, ולמימוש רווח בעסקת שורט נציב פקודת buy limit במחיר הנמוך ממחיר השוק הנוכחי.

חזרה לחלון הlvl2

ישנם שני עמודות בחלון הlvl2, צד הביקוש (Bid) וההיצע (Ask). הביקוש מייצג את הצד של הקונים וההיצע את צד המוכרים, כאשר בצד הקונים השורה העליונה מייצגת את הקונה שמוכן לשלם את המחיר הגבוהה ביותר, ומטה. בצד של המוכרים השורה העליונה מייצגת את המוכרים שמוכנים למכור במחיר הנמוך ביותר, ומעלה.הטבלה מציגה גם את הכמויות שמוצבות בכל רמת מחיר, ואת שם עושה השוק שהציב את הפקודות.
ניקח דוגמא לצורך העניין ונרחיב עליה. חולצות של זארה נמכרות ע”י שלושה חנויות, בכל חנות יש 20 חולצות. החנות בבאר שבע רוצה למכור במחיר של 20 דולר לחולצה, החנות בתל אביב מעוניינת למכור במחיר של 21 דולר לחולצה, והחנות בהרצליה במחיר של 22 דולר לחולצה. במוכרים מסודרים בטבלה:

בשוק יש ארבעה קונים. דני , רמי , עמי , וסמי. דני מעוניים לקנות 30 חולצות במחיר 19 דולר, רמי מעוניין ב20 חולצות ומוכן לשלם רק 18$ ליחידה, והשאר מעוניינים ב10 חולצות כל אחד במחיר 17$ ליחידה.

הטבלה להלן:

1. דני לחוץ על החולצות והוא מוכן לקנות עכשיו את כל השלושים. הוא מזמין 20 חולצות מהסניף מבאר שבע ו10 חולצות מהסניף בתל אביב (מרקט). עכשיו הוא מוכן למכור את החולצות ב23$ ליחידה. הוא יהיה מעוניין להפטר מהחולצות גם אם במקרה מחירם ירד ל17$ (stop sell) הטבלה מתעדכנת.לענייננו, כרגע הספריד במחיר הוא דולר ( 20 – 19), והכמות המבוקשת (80) גבוהה מהכמות המוצעת למכירה (60(. עסקה תתבצע כאשר יש הסכמה בין קונה ומוכר, כך שהמחיר של חולצה שכרגע עומד על 20$ לא יזוז עד שאחד הצדדים ישנה את עמדתו.
נמחיש שלושה תרחישים:

בחלון הTime&Sales יופיעו 2 הדפסות. 20 חולצות במחיר 20$ ו10 חולצות במחיר 21$. נכון לעכשיו מחיר החולצה הבאה עומד על 21$ והקונה הבא ב18$. הספריד גדל ל3$.

2.הסניף בתל אביב עומד לפשוט רגל וזקוק למזומן במיידי. הוא מחליט למכור 5 חולצות למרבה במחיר כדי לסגור חובות (מרקט), ולהוריד את מחיר 5 החולצות הנותרות ל20$ (limit sell). הוא מקבל את ההצעה של רמי ומוכר לו 5 חולצות. רמי לא מעוניין למכור את החולצות בקרוב, אבל יקבל הצעה גבוהה מ25$ (סל לימיט). הטבלה להלן:

3.עמי מחליט לפתע שמחיר של 20$ נראה אטרקטיבי בשבילו. הוא מחליט לבצע רכישה על 5 חולצות (פקודת מרקט) והוא מוכן לקנות את ה-5 הנוספות במחיר של 19$ ליחידה(פקודת לימיט). הוא מעוניין למכור את חמשת החולצות שבידו במחיר 25 דולר (limit sell)נכון לעכשיו מחיר החולצה הבאה ירד ל-20$ והספריד התכווץ ל2$.

הטבלה מתעדכת.

קריאה נכונה והבנה של הנתונים יסבירו את הסיבה לתנועת המחיר במניה. מקווה ששפכתי לכם קצת אור על איך דברים עובדים מאחורי הנתבים המתוחכמים בבורסת הנסדאק.נכון לעכשיו המחיר של החולצה הבאה עלה ל-22$, והספריד גדל חזרה ל3$. סוחרים רבים קונים ומוכרים ברמות מחיר שונות ובתזמון מסוים. האג’נדות והסיבות שלהם צריכים להישאר מחוץ לעניינו של הסוחר מהעבר השני.

 

צרו קשר

צרו קשר

השאירו כאן פרטים ונחזור אליך בהקדם:

WhatsApp chat רוצה לדבר עם נציג ב